V najväčšom štáte sveta chcú čoskoro spustiť projekt merania alkoholu vo vozidle bez toho, aby bolo nutné auto zastaviť pre dychovú skúšku. Už prvý termín je veľmi zvláštny - alkohol vo vozidle - nie v krvi vodiča. Na druhej strane si treba uvedomiť, že ako detekcia problémového auta to môže fungovať. Ak sa v aute nachádza väčšie množstvo alkoholu, je veľmi pravdepodobné, že má vypité aj vodič. Tieto zariadenia chcú namontovať v troch ruských mestách. Budú to Sankt Peterburg, Soč a Kazaň.


Laserové meracie zariadenie od firmy Laser Systems pracuje na princípe laserovej spektroskopie. Dokáže zistiť prítomnosť etanolových výparov vnútri auta cez sklo. Ak je nález pozitívny, mašina auto odfotí a záber cez bezdrôtové pripojenie pošle na prenosný pc policajnej hliadky, ktorá stojí ďalej. Hliadka tak presne vie, ktorému autu sa venovať.

Laser funguje na vzdialenosť do 150 m, zachytí výpary od koncentrácie 150 mg/l v rýchlostiach do 150 km/h v mimoriadne krátkom čase od 0,01 do 0,1 s. Podľa výrobcu na svete zatiaľ podobné zariadenie neexistuje. Jeho využitie v praxi je však otázne a pre iné krajiny s týmito parametrami nepoužiteľné.


Hladina alkoholu vo vzduchu nad 150 mg/l je dosť vysoká. V našich končínách, pri nulovej tolerancii alkoholu za volantom hliadky zaujíma hodnoda od 48 mg/l. Rozdiel medzi alkoholom v krvi vodiča a alkoholom nameraným vnútri vozidla je, pochopiteľne, veľmi veľký. Merania iste ovplyvnia faktory ako rozliaty alkohol v aute, koncentrát nemrznúcej zmesi do ostrekovačov a väčší počet opitých ľudí vnútri. To dáva priestor na časté falošné hlásenia. Každopádne, jedná sa o pilotný projekt, ktorý si bude musieť prejsť vývojom a testovaním v praxi. Po vychytaní chýb, nadobudnutiu skúseností a prebehnutí certifikácie je možné uvažovať nad tým, že systém by sa objavil aj v iných krajinách, napríklad aj u nás... Aktuálne by tento prístroj mohol fungovať len ako detektor problémového auta, ktorému má polícia venovať zvýšenú pozornosť.