Dizajn

Dá sa už hovoriť o klišé, ale dizajn Alfa Romeo je jednoducho niečo iné. Dizajnovo z nich srší vášeň. Cítiť, že toto nie je len pásový produkt, ale Taliani sú naň pyšní. A právoplatne. Vo svojej cenovej kategórii sa mu nevyrovná žiaden konkurent. Nemecká konkurencia je práve taká, že ich dizajn dušu nemá. Hádam jedine dizajn svetiel brzdí vzhľad Stelvia. Keby boli o niečo prepracovanejšie s LED technológiou, toto SUV by nemalo konkurenciu. 19-palcové matné čierne disky kolies vyzerajú dobre, no chýba im akákoľvek ochrana pneumatikou. Preto si treba v prítomnosti obrubníkov dávať výraznejší pozor. Určite potešia aj pravé koncovky výfukov. To je jednou z krás Alfy. Aj úplne obyčajná verzia vyzerá ako športové modely iných značiek.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Interiér

Interiér je miesto, ktoré dokonale vystihuje celú značku. Alfa ide skutočne správnym smerom. Kvalitatívne je na vysokej úrovni. Nič nevŕzga, použité sú kvalitné materiály, ktoré sú príjemné na dotyk. Začnime pozitívami. K tomu najlepšiemu treba rozhodne zaradiť volant a celkovo miesto vodiča. Posed je nízky. Máte skôr pocit, akoby ste sedeli v bežnom aute a nie v SUV. Volant padne krásne do ruky, nemá žiadne prehnané výrezy a jeho hrúbka je priam ideálna. Toto auto sa ani nedá príliš šoférovať bez potreby jazdiť športovo. Štartovanie na volante naštartuje aj vás. No a potom tu máme pádla pod volantom. Toto majú jednoducho iba Taliani. Obrovské polmesiačiky napevno dané za volantom. Kolegovi sa síce stávalo, že mu zavadzali pri dávaní smeroviek, no mne sa toto nestávalo. Skôr som sa pristihol pri tom, ako mi radenie s nimi poskytovalo až príliš veľké uspokojenie.

O niečo horšie to však je v prípade voliča 8-stupňovej automatickej prevodovky. Nesmierne mi pripomína starý volič z BMW, len v omnoho lacnejšej kópii. Naozaj moje nadšenie z toho, ako skvelo je interiér spracovaný, upadlo, pri pohľade a dotyku voliča prevodov. Možno aj samotná Alfa si to uvedomila, že toto sa im príliš nepodarilo. Naznačuje to funkcia, pri ktorej zaradíte “D” potiahnutím pravého pádla pod volantom. V prípade, že chcete byť najväčší frajer na križovatke, stačí k sebe zatiahnuť obe pádla a zaradíte neutrál. K tomu však treba trochu inú motorizáciu.

Ďalšou vecou, ktorá mi nie úplne ulahodila, boli sedadlá. Mám rád, keď majú výrazné bočné vedenie. Lenže sedačky to tak zúžilo, že som sa cítil skutočne stiesnene v oblasti rebier. Nebolo to niečo vyslovene nepríjemné, no po celom dni za volantom ma celkom bolel chrbát. A hlavne som sa celý prvý deň cítil nesmierne tlsto, až kým mi moje pocity nepotvrdila aj moja chudá kamarátka.

Problematika sedadiel sa nevyriešila ani vzadu. Opierka hlavy predných sedadiel bola ako vankúš, preto keď som sa išiel nechať previezť, do zadného sedadla som usadol s nadšením. Poriadne som si udrel hlavu. Opierka hlavy zadných sedadiel je doslova tvrdá ako kameň. Až na tento detail bolo na zadných sedadlách veľmi pohodlne. Pod sedadlom vodiča je dostatok miesta, kde si môžete zasunúť nohy a rovnako je dostatok miesta aj pre kolená.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Teraz nesmierne poteším všetkých, ktorí stále z duše neznášajú Alfu Romeo. Áno, aj ja som zažil jej odvrátenú stránku. Elektricky nastaviteľné predné sedadlo vodiča jednoducho prestalo fungovať. Netuším prečo, ale keď si chcel kolega Milo nastaviť posed, nič sa nestalo. Sedadlo ostalo jednoducho “mŕtve”. No nič iné sa neobjavilo. Určite si hovoríte, že to by aj bolo, aby sa auto za týždeň pokazilo viac. No novinárske testovačky sú zaťažované niekoľkonásobne viac a stali sa aj horšie technické poruchy. Stelvio šľapalo celý čas bezchybne.

Kufor

Batožinový priestor má slušných 525 litrov, v prípade, že máte plnohodnotnú rezervu, priestor sa zmenší na 499 litrov. Pri sklopených zadných sedlách pracujete už s 1600 litrami voľného priestoru. Testovaná verzia disponovala aj príplatkovým sieťkovým systémom. Za 120 € vám vďaka organizátoru batožinového priestoru nebude lietať nákup po celom kufri.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Infotainment

Achillovou pätou drvivej väčšiny konkurenčných značiek, ktoré nemajú niečo spoločné s Nemcami, je infotainment. To platí aj v prípade Alfy Romeo. Ako sme vám už nespočetnekrát ukázali vo videotestoch, nie je to žiadna sláva. Ale naozaj som ostal prekvapený, že displej nebol dotykový. Neviem, či som bol zhýčkaný dobou, ale naozaj by som dal ruky do ohňa, že aj v Alfe bude dotykový displej. Ten by som aj celkom oželel, keby bol spravený tak ako v Mazde. Tá dotykový displej síce poskytne, no zablokuje ho v momente, kedy sa s autom pohnete. Následne ho ovládate iba pomocou otočného kolieska. To reaguje presne a máte k dispozícii aj gombíkové skratky, ako domov, hudba, navigácia.

Podobne to má vyriešené aj Alfa Romeo, má to však jedno veľké ale. Ak používate Apple CarPlay (čo som ja používal nonstop), tieto skratky vás vrátia do klasického systému Alfy a nie do menu CarPlay. Ostáva vám teda iba otočné koliesko, s ktorým pracovať je občas poriadne peklo. Je to občas až tak frustrujúce, že si ten iný playlist, alebo lokáciu do Wazu radšej rýchlo nenápadne kliknem na telefóne (keď stojím na červenej).

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Kategóriou samou o sebe je parkovacia kamera. Stelvio ju síce má, no je tak ľahko zašpiniteľná, že ju väčšinu času ani nedokážete využiť. Hlavne teraz v zimnom období to nestálo za nič. Príliš pekné rozlíšenie si neužijete ani keď je čistá. Celkovo mal na sebe displej akúsi fóliu, ktorá vyzerala hrozne mastne. Vidieť to bolo hlavne počas dňa. Tiež je škoda, že sa dizajnéri trochu viac nepohrali so zapracovaním obrazovky do prístrojovky. Nijako netrčí, len palubovka vytvára pekný oblúk, ktorý by sa dal celý vyplniť obrazovkou. Miesto toho je v nej iba úzky obdĺžnik. Čo však musím pochváliť, sú skvelo čitateľné budíky, pri ktorých naozaj nijako zásadne nechýba ich digitálne prevedenie.

Motor

Moje Stelvio predstavuje z motorovej stránky akýsi medzi stupeň. Nie je to vlažný diesel, alebo 200-koňový benzín. Je to už pomerne výkonný 280-koňový benzín. 2,0 štvorvalec je totožný s 200-koňovým variantom, iba výkon je zvýšený. Začnime pozitívami. Odozva na plyn je okamžitá, bez nejakého oneskorenia. Spárovaný je s 8-stupňovým automatom od spoločnosti ZF. V bežnej premávke funguje bezproblémovo. Pri diaľničnej 130 motor točí 2250 otáčok. Celý interiér je skvelo odhlučnený a v aute bolo až prekvapivé ticho.

Prevodovka však má aj svoje neduhy. Občas mi spravila to, že po malom pridaní plynu a následnom pustení pedálu som dostal kopanec. Mohlo to byť aj konkrétnym kusom, no mne aj kolegovi to bolo dosť nepríjemné. Ďalším neduhom prevodovky bolo to, že pri športovej jazde v manuálnom režime mala veľmi kostrbatý chod. Na preradenia hore reagovala okamžite, no pri podradeniach akoby zabudla na medzi plyny. Pri každom jednom podradení auto sebou aj mnou trhlo.

A hádam najväčším problémom auta bola spotreba, za ktorú ste neboli nijako špeciálne odmenení. Hneď vysvetlím. Keď má auto priemernú spotrebu 11 litrov a nie je to nejaký obrovský mastodont, ale veľkostný konkurent GLC a X3, čakáte, že za takú vysokú spotrebu aj niečo extra dostanete. No pri Stelviu… Zvukovo nijako nepoteší, ohromné zrýchlenie takisto neponúkne. Vlastne jediná vlastnosť športového motora je spotreba. Počas jazdy na spotrebu sme sa dostali na hodnotu 9,2 l na 100 km. Pri relatívne plynulej jazde bez väčších zápch. Pri dennodennom brázdení bratislavských ciest som sa aj pri najväčšej snahe vždy ocitol na 11 litroch.

Jazdné vlastnosti

Emocionálna stránka Alfy Romeo sa naplno rozbalí pri zatáčaní volantom. To, aký pôžitok dokáže za volantom ponúknuť, vie napodobniť hádam iba Porsche Macan. Neustále cítite, čo auto robí, riadenie je komunikatívne a presné. Auto by dokonca aj s prehľadom zvládalo powerslidy na šmykľavom povrchu. Ale na tie môžete zabudnúť. Vďačiť za to môžeme nevypínateľnej trakčnej a stabilizačnej kontrole. Pri modeloch s označením QV sa vypne automaticky v režime Race. V klasických modeloch však máte na výber iba režimy Dynamic (športový), Neutral a Advanced Efficiency (úsporný). Ani počas fotenia na mokrej lúke sa mi nepodarilo auto rozhodiť do nejakého väčšieho šmyku. Pri tom bolo cítiť, že si to pýta, že to chce, no taliansku dievku držali na uzde jej elektronickí patróni.

Dostať Stelvio do šmyku je márna snaha.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Opäť sa teda vraciame k tomu, že auto nenapĺňa svoj športový potenciál. To zamrzí aj vo vzťahu k brzdám, ktoré sú perfektné. Alfa sa dokonca pýši, že vďaka systému brake-by-wire má najlepšiu brzdnú dráhu vo svojej triede. Zo 100 km/h rýchlosti zastaví na 39 metroch. Pri kľudnej jazde je tlmenie nerovností na vysokej úrovni a žiadne veľké rany do interiéru neprechádzajú. Vyzdvihnúť musím pohon 4x4. Ten v našom teste obdržal plných 6 hviezd. Jeho funkčnosť si môžete pozrieť aj v priloženom videu. Na ňom sa s Alfou štveráme do premočeného trávnatého kopca, pri čom v strede aj zastavím. Napriek tomu sa auto dokázalo vydriapať až hore. Bez akéhokoľvek špeciálneho offroadového režimu.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Záver

Testovaný kúsok stál 66 790 €. Obháji si Stelvio svoju cenu? Ako pre koho. Je to veľmi uspokojivá a rovnocenná alternatíva k zavedeným nemeckým konkurentom. Alfa si skutočne našla správny smer, ktorým kráča. Jej autá už nie sú iba voľbou vášne, ale čoraz viac aj rozumu. Skutočne už chýba málo od toho, aby bola špičkou. No ešte stále ju brzdia určité technické nedostatky a občas hnevajúca elektronika. Určite by prilákala ešte viac zákazníkov, keby nastavila cenovku o niečo menej prémiovo. Ja osobne by som určite volil naftovú verziu. Jednoducho v tomto benzíne nevidím zmysel, keďže neprináša žiadnu pridanú hodnotu. Pre tých, ktorí chcú silné benzínové Stelvio, existujú dve možnosti.

Využiť akciovú cenu 85 440 € (platí v dobe písania testu) na ostré Quadrifoglio, alebo zvoliť tento 280-koňový kúsok a zveriť ho do rúk tunerom. Verím, že po úprave výfukového systému a odblokovaní trakčnej a stabilizačnej kontroly by z neho bol veľmi zábavný spoločník. A už by ani tak nebolelo ho tankovať. My sa na “keby” nehráme, a preto v sériovej verzii tento benzínový motor neodporúčam. Auto ako také však chválim. Veľmi sa mi páči, čo Alfa Romeo aktuálne robí. Vo faceliftovanom Stelviu sa zdá, že napravili všetky väčšie nedostatky, ktoré som spomínal. Preto aj pokiaľ váhate nad kúpou, choďte do toho. Auto vám bude vytvárať úsmev na tvári a ľudia sa za ním budú otáčať. Ako za každou peknou Taliankou.

PLUSY:

 

+ dizajn,

+ jazdné vlastnosti,

+ komfortný podvozok aj na 19-palcových diskoch,

+ dobre čitateľné budíky,

+ pádla pod volantom,

+ intuitívny interiér,

+ kvalitné spracovanie,

+ odhlučnenie interiéru,

+ audio sústava,

+ brzdy,

+ náprava chýb vo facelifte,

+ pohon 4x4.

 

 

 

MÍNUSY:

 

- horší výhľad šikmo vpred,

- pocitovo slabší motor,

- nevýrazný zvuk motora,

- nemožnosť priplatenia za moderné systémy (vyrezávanie diaľkových, head-displej, nočné videnie, …),

- infotainment,

- parkovacia kamera,

- vyššia spotreba,

- nevypínateľné systémy,

- lacný volič prevodovky.

Typ karosérie: SUV
Trieda / kategória: stredne veľké SUV
Vonkajšie rozmery: 4687x1671x1903
Druh pohonu: 4x4
Zdvihový objem (ccm): 1995
Počet valcov: 4
Maximálny výkon (kW / ps): 206 (280)
Maximálny krútiaci moment (Nm): 400
Maximálna rýchlosť (km/h): 230
Zrýchlenie 0 - 100 km/h (s): 5,7
Spotreba mesto/mimo/mix (l/100 km): 9,3
Prevodovka: 8 st. auto.
Pohotovostná hmotnosť (kg): 1660
Brzdy: kotúčové
Rozmery kolies: 19"
Rozchod (p/z): 1613/1653
Rázvor: 2818
Objem nádrže: 58
Objem kufra: 525
Cena ( Euro ): 66 790
 
Alfa Romeo Stelvio 2,0 GME
206 kW A8 AWD Btech
BMW X3 xDrive30i
185 kW A8
základný model
42 650 €
(Stelvio 2,2 JTDM 118 KW A8)
45 300 €
(X3 sDrive18d 110 kW A8)
adekvátny model
54 470 €
(Stelvio 2,0 GME 206 kW A8 AWD Btech)
54 250 €
(X3 xDrive30i 185 kW A8)
adekvátna výbava
19-palcové disky, adaptívny tempomat, DAB rádio, bi-xenóny, automatická dvojzónová klimatizácia, PDC vpredu a vzadu, navigácia, zadná kamera, vyhrievané predné a zadné sedadlá, vyhrievaný volant, zatmavené zadné sklá, audiosystém Harman Kardon, elektrické kožené predné sedadlá, bezkľúčový vstup
v sérii: alam, PDC vpredu a vzadu, automatická dvojzónová klimatizácia, 18-palcové disky

za príplatok: M Sport s 19-palcovými diskami a športovým podvozkom a LED svetlami a športovým podvozkom a M brzdami 6 250 €, bezkľúčový vstup 620 €, vyhrievaný volant 258 €, zatmavené zadné sklá 465 €, asistent parkovania s 360-stupňovou kamerou 1 085 €, balík vnútorného a vonkajších zrkadiel 331 €, vyhrievané predné a zadné sedadlá 786 €, koža 1 395 €, prístrojová doska Sensatec 672 €, elektrické predné sedadlá s pamäťou 1 240 €, navigácia 2 842 €, Harman Kardon 1 137 €
výsledná cena
66 790 €
71 527 €
 

 
Audi Q5 45 TFSI
180 kW A7 quattro Sport
Mercedes-Benz GLC 300 4MATIC
190 kW A9
základný model
46 020 €
(Q5 40 TDI 140 kW M6 quattro Basis)
48 390 €
(GLC 200 4MATIC 145 kW A9)
adekvátny model
55 500 €
(Q5 45 TFSI 180 kW A7 quattro Sport)
55 680 €
(GLC 300 4MATIC 190 kW A9)
adekvátna výbava
v sérii: bi-xenóny, automatická klimatizácia, PDC vzadu, tempomat, 18-palcové disky

za príplatok: 19-palcové disky 1 068 €, Bang and Olufsen 1 281 €, MMI navigácia 3 193 €, palubný počítač farebný displej 282 €, balík Technik 348 €, zľava pre balík Technik -1 840 €, virtual cockpit 562 €, vyhrievaný volant 382 €, kamera vzadu 507 €, parkovací asistent 371 €, bezkľúčový vstup 529 €, S Line exteriér 1 969 €, predné elektrické sedadlá 860 €, predné a zadné vyhrievané sedadlá 776 €, S line interiér 2 013 €, 3-zónová klimatizácia 770 €, športový podvozok 635 €, zatmavené zadné sklá 472 €, DAB rádio 377 €, adaptívny tempomat 1 619 €, asistent diaľkových 169 €
v sérii:LED svetlá,18-palcové disky, automatická klimatizácia

za príplatok: AMG line exteriérs 19-palcovými diskmi 2 760 €, základný balík s 19-palcovými diskami 1 440 €, AMG line interiér 3 120 €, zadná kamera s parkovacím asistentom 756 €, balík zrkadiel 540 €, vodičove sedadlo elektricky nastaviteľné 720 €, spolujazdcove sedadlo elektricky nastaviteľné 600 €, vyhrievanie sedadiel vpredu a vzadu 780 €, navigácia 780 €, DAB rádio 300 €, Burmester 1 020 €, adaptívny tempomat 720 €, bezkľúčový vstup 660 €, vyhrievaný volant 312 €
výsledná cena
71 843 €
67 428 €