Mladý, len 23r automobilový nadšenec a hobby jazdec z Košíc slovenských fanúšikov driftu prvýkrát prekvapil takto pred rokom. Na podujatí STDrift 2015 na SlovakiaRingu dokázal s najslabším autom štartového poľa v kvalifikácii vybúchať 39 konkurentov. Áno, Tomáš Bátory postúpil do drift batlov z prvého miesta. Minulú sezónu ešte jazdil na motoricky sériovom BMW M3 E46 s 252 kilowattmi, teda 343 koňmi... 

 

Ohurovať verejnosť najslabším a snáď najpomalším autom v brandži dlho nemožno. Ešte koncom minulého roka bolo zrejmé, že potrebuje viac výkonu a hlavne krútiaceho momentu. Z dostupných BMW motorov to finančne Tomáš nepotiahne. Preto padlo morálne tvrdé a v očiach mnohých ťažké rozhodnutie. Do BMW M3 pôjde iný motor. Koncepčne veľmi podobný ako ten, ktorý tam dali v Mníchove. Teda 3 litrový radový 6-valec. Tento sa však nevolá S54, ale 1JZ a nepochádza z Mníchova, ale z mesta Aichi z Japonska. Zásadným rozdielom je turbo. Tomáš prosto potrebuje viac výkonu, ale hlavne viac krútiaceho momentu. V prvých fázach úprav odhadujú, že motor má teraz asi 400 koní. A ako jazdí netreba opisovať, stačí pozrieť nasledovné video od chalanov z fotoHD.sk. Práve ono je dôvod, prečo píšem tento materiál. Tomáš v ňom totiž šmýka nielen v nízkych rýchlostiach medzi obrubníkmi, čo pre auto a teda peňaženku prináša veľké riziko. On to s kamennou tvárou robí aj vo vysokých tempách a na prakticky rovných úsekoch na kopci. Toto nie je ako jazda natrénovaným drifterským polygónom. Tu sa šmýka hlavne na oči. Video pochádza z nedávnej akcie Fusion Cup na kopci Bankov pri Košiciach, o ktorej máme krátky report tu. Neviem ako vám, no mne sa video a hlavne to, čo na ňom vidím, veľmi páči a obdivujem tú zručnosť, ale aj drzosť robiť peknému autu takto zle... :)

"Motor je ešte slabý a nejde ako by som si želal. Preto ja osobne s jazdou nie som vôbec spokojný. Ale popracujeme na tom. Musí ísť hladko a mal by som mať okolo 500 koní..." - Tomáš Batory.Tomáš Batory veľmi pekne ďakuje partnerom:

www.galijacolor.sk a www.c4r.sk