18.03.2016

Ako sa dokonale zbaviť hrdze? Čo tak laser?!

Verím, že niektorí z vás túto technológiu poznajú. Nie je to koniec koncov žiadna novinka. No som si istý, že pre mnohých bude čistenie laserom vyzerať ako science fiction. Táto metóda čistenia povrchov je pritom omnoho šetrnejšia ako napríklad pieskovanie. Môžete sa pomocou nej rýchlo a efektívne zbaviť hrdze, starej farby, alebo zbytkov materiálu vo formách. No táto technológia nie je určená iba na kovové povrchy. Možno je použiť napríklad aj na čistenie drevených povrchov, muriva, skla, plastov, alebo betónu.

Ako to funguje v praxi uvidíte najlepšie na priložených videách. Fyzikálny princíp je však nasledovný. Výkonný pulzný laser zohreje odstraňovanú povrchovú vrstvu, ktorá má iné vlastnosti ako čistený materiál. Tá následne sublimuje, čiže zmení svoje skupenstvo na plynné, či dokonca na plazmu. Tento "odpad" prístroj okamžite odsáva. Povrch čisteného materiálu potom zostáva čistý odmastený a pripravený na ďalšie operácie. Parametre lasera je možné prispôsobiť pre rôzne materiály.

 

Najčastejšie používané lasery sú TEA CO2, vláknové a Nd:YAG, pričom TEA CO2 lasery majú vlnovú dĺžku 9,6μm až 10,6μm a vláknové a Nd:YAG okolo 1 060 až 1 080 nm. Prístroje na laserové čistenie majú pritom rôznu podobu od prenosných v podobe väčšieho batohu až po stolné a robotické.

Zdroj: autoforum, lascam, laoSÚŤAŽ: Súťaž o AKU vŕtačku Starline za 65 €

AKU vŕtačka Starline za 65 € Chcem súťažiť


DISKUSIA K ČLÁNKU - VYJADRITE AJ VY SVOJ NÁZOR

Prihláste sa, ak máte konto na TopSpeed.sk.

18.03.16 22:43 | lauryl
Dal som si jedného času na to vypracovať ponuku. Cena bola 160.000€. Tak 3roky dozadu.

odpovedať

0 | 0

22.03.16 15:20 | blaster

235

84

Čo ti šije ...to je pecka ....toto by ma ako bavilo ...vyzerá to že to čmajzli emzákom.

odpovedať

1 | 0


Automechanika 2016 Frankfurt

Najnovšie komentáre