24.01.2016

Kupujete jazdené auto? Kontrola identifikátorov vozidla

Kúpa jazdeného auta so sebou nesie rôzne riziká. Môžete kúpiť vozidlo v zlom technickom stave, alebo auto, ktoré má právne vady, prípadne pochádza z trestnej činnosti. Väčšina ukradnutých áut mieri do zahraničia, alebo je rozobratá na náhradné diely. Niektoré autá však podvodníci pustia späť do obehu práve na Slovensku. Ak takéto auto kúpite, polícia vám ho zhabe. Ako sa takýmto autám vyhnúť? Pomôcť môže okrem iného aj kontrola identifikátorov vozidla. Podľa štatistík odhalí polícia ročne 150-200 prípadov zmeny identifikátorov vozidla.

 

Najznámejší identifikátor vozidla nesie označenie VIN (Vehicle identification number) a ide o unikátne číslo karosérie. To znamená, že žiadne dve vozidlá na svete nebudú mať rovnaké čísla. VIN má 17 miestny kód. Prvé tri znaky označujú výrobcu, ďalších šesť znakov konkrétny model. Číslo VIN, označované často aj ako číslo karosérie, nájdete v automobile na niekoľkých miestach. VIN musí bezpodmienečne sedieť s údajmi uvedenými v dokladoch. Pozor však na falšovanie VIN kódu. Vymeniť štítky s číslom nie je pre podvodníkov náročné. Najkomplikovanejšie je pozmeniť vyrazené čísla do karosérie. Hľadajte tu stopy po zváraní alebo brúsení. Falošné čísla sú často vyrazené nerovnomerne ručnými nástrojmi.


Číslo karosérie (VIN) nájdete najčastejšie na týchto miestach:


1, V motorom priestore
2, Na čelnom skle
3, Na podlahe (pod kobercom)
4, Na B-stĺpiku
5, V batožinovom priestore

Pomocou identifikátorov vozidla dokážete odhaliť aj nehodu z minulosti. Mnohé diely v automobile nesú na sebe rok výroby. Ide napríklad o bezpečnostné pásy, sedačky, okná, airbagy, nádržky v motorom priestore a podobne. Niekde je rok výroby uvedený priamo, inde v kódoch. Napríklad viaceré vymenené sklá môžu naznačovať nehodu (čelné sklo sa často mení aj z dôvodu prasknutia od kamienku).


Pamätajte na to, že pokiaľ sa v automobiloch dôkladne nevyznáte, zverte sa do rúk odborníkov alebo požiadajte o pomoc skúsených známych. Nezávislí odborníci dokážu odhaliť aj veľmi sofistikované manipulácie s identifikátormi vozidla.


Priviesť si mechanika k nákupu ojazdeného auta odporúča aj najväčší autobazár AAA Auto. Bazár navyše garantuje doživotnú záruku na legálny pôvod vozidla a v prípade akýchkoľvek právnych problémov vám vráti peniaze.

 DISKUSIA K ČLÁNKU - VYJADRITE AJ VY SVOJ NÁZOR

Prihláste sa, ak máte konto na TopSpeed.sk.

24.01.16 14:17 | bohol
Nikdy by som si na Slovensku nekúpil ojazdené auto - to je ako vyhodiť peniaze do kanála . Radšej splácať 5 rokov a mať istotu .

odpovedať

24.01.16 17:21 | easy
dam za auto max 4tisic, dalsich tolko mozno-mozno nie vrazim do opravy. dalsich 4 miniem ma palivo a bezne servisne ukony na najblizsie 4 roky. a terazky pozrime co sa da kupit za 4tisic jazdene, a 12tisic nove(to ste neboli v servise, nic ste nenatankovali a nic nemenili)+to auto strati na cene v momente ako chytite fungel novy kluc od zapalovanie do ruky....ano nebude to nove ale zasadne nemusi byt zle...

odpovedať

25.01.16 12:24 | crevo99

40

86

Z ekonomického hľadiska je kúpa nové automobilu najhoršia možná investícia. Ako spomína užívateľ nad mojou reakciou, okamžitá obrovská strata hodnoty.

odpovedať

1 | 0

24.01.16 15:19 | tikor
svagor mechanik chodi takto s ludmi kupovat auta.zatial sa nepomylil. ze lepsie kupovat v bazare nez od typka bez poradnej zmluvy keby tam je nieco domrvene

odpovedať

24.01.16 18:41 | janko hrasko
Jasne jasne bazar je istota.OMGVy ste ale tupci.

odpovedať

24.01.16 21:14 | vercigo
asi na tom nieco bude lepsie z bazosu nez od cloveka bez zaruky

odpovedať

26.01.16 10:45 | Punkstar

8

87

Ale záruku máš aj od fyzickej osoby, zaručuje ti to občiansky zákonník. Myslím, že je to pol roka.
Samozrejme podmienka je, že spolu podpíšete zmluvu.
Jazdím na: Acura

odpovedať

0 | 0

24.01.16 19:57 | PHiLiPZ

44

92

Neverim. To predsa nie je mozne. Ved mame kontrolu originality, ktora vobec nesluzi iba na inkasovanie a dava zakaznikovi istotu, ze auto je v poriadku.

A teraz naspat do reality.

odpovedať

4 | 0

24.01.16 22:06 | admin tu
nikdy viac kúpiť jazdenku... swine podvodnícke!!! keby ze hoc aj najlacnejšiu dáciu ale NOVÉ JEDINE!!! kto predáva vec keď je s ňou spokojný?... možno mizivé percento...ináč podvod na podvod!

odpovedať

25.01.16 00:23 | easy
aaale nezabudat ze je to stale ista forma loterie...

odpovedať

25.01.16 00:39 | admin tu
loteria... ale oproti počtu podvodov a problémov s jazdenými šrotmi to nie je ani desatina promile... ja som sa bohužiaľ 3x popálil a 2x z toho s bazárom priamo...raz ma oj...bal predávajúci priamo s automechanikom...(bohužiaľ neskoro som zistil že boli dohodnutí...) NIKDY VIAC! NIKDY!

odpovedať

25.01.16 16:04 | majlo
ked vies kupovat auta a vyznas sa, tak nie je problem dobre kupit aj z bazara. A ked ludia nevedia, tak nerobia nic ine, len vyplakavaju v diskusiach

odpovedať

27.01.16 07:27 | FantomasMan

31

65

Súhlasím s názorom, že z ekonomického hladiska je kúpa nového auta najhoršia možná investícia. Ale nič nevidím na kúpe ročného alebo 2 ročného auta. Druhá otázka je ak niekto kupuje 8 rokov staré auto s 80.000 km za dobrú cenu...
Jazdím na: BMW 7, Volkswagen Touareg R5, Citroen Berlingo

odpovedať

0 | 0


Najnovšie komentáre