Históriu si treba vážiť a ctiť. Vďaka nej sa posúvame vpred. Po nedávnom videoreporte z výstavy Classic Show z Brna tu máme fotoreport a akcie, ktorá sa konala na sviatok práce v dedine Dojč. Oslavy 1. mája sa niesli aj v znamení stretnutia priaznivcov retro vozidiel. Tých sa „dovalilo“ viac než 70. Nielen staré autá, na svoje si prišli priaznivci motocyklov aj nákladných vozidiel. Stretnutie retro vozidiel v Dojči malo pekné počasie.

Recesistická oslava prvého mája v dedinke Dojč pri Senici sa konala po siedmykrát. Tohtoročná sa niesla v rovnakom duchu, ako minuloročné. Návštevníci sa mohli kochať nielen starou technikou, ale aj dobovými uniformami strážnikov VB. Nechýbali ani slávne slogany: "Slúžime ľudu" a podobne. Príslušníci recesisticky zakazovali fotiť zahraničné kapitalistické automobily: "Nefoť to, aj tak to zošrotujeme", alebo "Daj sem ten foťák, musíme zničiť ten film".

Zraz retro vozidiel v Dojči sa konal už 7. krát. Na tohtoročnom podujatí sa veru bolo na čo pozerať...

Zraz vozidiel sa začínal o približne 10-tej hodine, na miestnom priestranstve sa postupne účastníci stretávali s nedostatkom priestoru. Retro zraz vo veľkom doplnili tiež priaznivci „maluchov“ teda Fiatov 126, ktorí mali svoj „vlastný“ zraz víkend predtým v obci Šaštín-Stráže.

A čo bolo k videniu okrem maluchov? Návštevníci sa mohli pokochať nielen starými „škodovkami“, medzi ktorými sa vynímalo pekné kupé 110 R, „tisícky“, „kilečká“ alebo stará Škoda Octavia, ale tiež Tatra 603s jej novšou nasledovníčkou 613.

Zo „sovietskej“ techniky mali svojich zástupcov vo viacerých počtoch klasické „žiguli“, ZIL, či východonemecké Trabanty. Raritou bol tiež velorex v nádhernom stave. Dav samozrejme krotili príslušníci VB v dobových vozidlách Lada a Škoda 105.

Na akcii však nechýbali ani „výdobytky kapitalizmu“ v podobe Citroenu 2CV, dosť raritného Renaultu R4 JP4, Fiatu 600, Mercedes-Benz 200d W115. Spoza oceánu od úhlavného nepriateľa prišiel Ford Mustang a Cadillac Eldorado.

Na svoje si prišli aj priaznivci motocyklov s rôznymi Jawami alebo ČZ-tami. Tých najväčších zastupovali nákladná Tatra 815 v úprave „hovnocuc“ alebo Liaz s trambusovou kabínou. O množstve historickej poľnohospodárskej techniky v opticky vynikajúcom stave ani nemusím písať. Po 13-tej hodine sa začal ohlásený prejazd dedinou za účasti mažoretiek a recesistického hlásenia, "ako nám bolo dávnejšie dobre". Pozrite si rozsiahlu galériu, možno sa o rok na akciu pridáte aj vy s nejakým „retro“ vozidlom.