Predstavitelia Audi ukázali novú generáciu A4 B9 len pred nedávnom. Vzhľad je veľmi podobný predchodcovi. Technika je však úplne iná. Veľké zmeny sa týkajú aj novej generácie Audi RS4. Len pred nedávnom ukončili v Audi výrobu modelov RS4 a RS5. Na ďalšie športové Audi by sme mali podľa starých zvykov čakať približne štyri roky...

 

Audi načúva zákazníkom, nové Audi RS4 tak príde skôr a po rokoch aj v 4-dverovej verzii!

Zákazníci Audi však nie sú spokojní s neskorým uvedením ostrej verzie a požadujú model RS4 omnoho skôr. Páni v Audi sa rozhodli načúvať zákazníkom a model RS4 tak príde o dva roky. To však nie je jedinou zmenou, ktoré prinesie nové Audi. Čínski a americkí zákazníci požadujú karosársku verziu sedan! Audi tak vráti do ponuky aj 4-dverovú verziu (ostrý sedan RS4 vyrábali v generácii B7). My Európania sa ale nemusíme báť a o kombi neprídeme. Popri praktickej verzii RS4 Avant bude v európskych showroomoch k dispozícii aj ostrý sedan. Na ostatné trhy sa kvôli malému záujmu pravdepodobne nedostane.

Audi príde o vynikajúci atmosférický motor V8 a vráti sa k turbu a šiestim valcom

Ďalšou, ale už dlho avizovanou zmenou je downsizing. Konštruktéri sa museli rozlúčiť s výborným atmosférickým agregátom V8 s objemom 4,2 litra a výkonom 450 koní. Pod kapotu sa má podľa informácii nasťahovať 3,0 litrový motor V6 s turbom. Konštruktéri Audi plánujú v úplne novom motore použiť elektrické turbodúchadlá. Chcú tak minimalizovať nežiadúci efekt pomalého nábehu klasického turba. Nový 3,0 litrový agregát má mať výkon vyšší ako 450 koní, špekulácie hovoria o hranici 500 koní. Audi by tak dalo na frak BMW M3 a priblížilo by sa výkonom k Mercedesu C AMG.


Audi by malo predstaviť novú RS4 v priebehu budúceho roku. Do predaja by sa mala dostať v roku 2017.

 

Zdroj: autocar, autoevolution