V americkom štáte Nebraska pripravujú novinku, ktorá na prvý pohľad znie neuveriteľne. Už aj malé deti vedia, že červená na semafore znamená stoj. Pre motocyklistov to možno už dlho platiť nebude. Návrh zákona počíta s možnosťou jazdy na červenú.

Určite ste to už zažili aj vy. Nočné nekonečné a zbytočné čakanie na semafore, keď naokolo nie je nikto.

V praxi by to malo fungovať nasledovne. V prípade, že bude motocyklista čakať na semafore viac ako dve minúty a naokolo nie je žiadne iné vozidlo, bude môcť prejsť križovatkou aj na červené svetlo.

Senzory na semaforoch údajne nevedia zachytiť motocyklistov a prepnúť im zelené svetlo. Kvôli tomuto technickému nedostatku čakajú často dlhšie, ako musia.

V prípade schválenia, budú motocyklisti využívať nové pravidlo najmä v noci.

Vysvetlenie je úplne jednoduché. Svetelné križovatky sú na väčšine miest v Nebraske ovládané senzormi, ktoré majú za úlohu zaznamenávať autá a kamióny. Problém je v tom, že senzory často nerozoznajú motocykel. Jazdci preto často zbytočne čakajú na červenej aj keď nemusia. Senátor, ktorý návrh predložil argumentuje aj tým, že toto čakanie musia motocyklisti často znášať v zlom počasí.

 

Podobné pravidlá platia aj v iných amerických štátoch. Ide napríklad o Missouri, Severnú Karolínu, Wisconsin, Idaho, Arkansas, Tennessee a Minnesota. V Európe zatiaľ nikto s niečím podobným ešte neprišiel.

 

Zdroj: autoevolution.com