Zdalo by sa, že je trápne o tom znova písať. Ale kým tým magorom vo vedení nie je trápne o tom hovoriť, nemáme na výber! V mnohých motoristoch po prečítaní nadpisu iste znova vzkypela žlč. Diaľnica do Košíc bude najskôr o 10 rokov! Zatiaľ čo pri nástupe vlády všetci svorne tvrdili, že po D1 do Košíc pôjdeme v r2020, po lete r2017 vyhlásili, že po nej pôjdeme najskôr v r2026. Je to neskutočná hanba. Ale že neskutočná!

Diaľnica do Košíc v r2026? Už toľkokrát presunutý termín, že Slováci žiadnemu novému sľubu neveria a nie je vylúčené, že generácia dnešných 40-50tnikov sa jej nedočká!

Najsmutnejšie na tom je, že NDS chce začať súťaž o posledný úsek až v roku 2021. Áno, čítate správne! Až o 4 roky! Ide o úsek Turany-Hubová, ktorý roky trápia rôzne problémy. Pôvodne bol na úsek zvolený povrchový variant s tunelmi Rojkov a Havran. Mimovládne organizácie však spochybnili posúdenie vplyvu stavby na územia Natura 2000. Európska komisia v roku 2010 neodobrila financovanie výstavby úseku cez takzvané projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP projekty) Európskou investičnou bankou, ktoré plánovala prvá vláda Roberta Fica. "V prípade pozitívneho vývoja sme schopní v roku 2021 začať súťažiť zhotoviteľa," avizoval na stretnutí s novinármi nový generálny riaditeľ NDS Ján Ďurišin.


Takže si to povedzme na rovinu. V aktuálnych podmienkach, keď výberový tender trvá 12 mesiacov, sa reálne môže stať, že stavba sa začne stavať až v r2022. Doba trvania stavby sa odhaduje na 4 roky, ak pôjde všetko hladko. Netreba vysokú školu na to, aby ani termín 2026 nebol reálny. Vo svete už budú jazdiť autonómne autá a rýchlovlaky budú poľahky prekračovať 300 km/h a my na Slovensku sa s polstoročným zaostaním budeme možno tešiť z diaľničného spojenia dvoch najväčších miest krajiny a možno druhého úseku, kde vlak prekročí 160 km/h.

Komunisti začali stavať diaľnicu D1 v roku 1974. Nezvládli to za 15 rokov a zmohli sa na úsek k Piešťanom a nedokončené prepojenie Prešova a Košíc. Po roku 1989 natúpili "demokrati", ktorí rovnakú výzvu nezrealizujú ani za 37 rokov!!!

Problémy sú stále v hre

Súhlas od Európskej komisie dostala diaľnica až v r2012. Prijali opatrenia, ktoré vypracovala Slovenská republika, týkajúce sa negatívneho vplyvu výstavby diaľnice na životné prostredie. Lenže v r2013 sa v plánovanom úseku pri Šútove zosunul svah. Na základe toho obnovili posudzovanie vplyvu diaľnice k ekológii.


V máji tohto roku tak ministerstvo životného prostredia vo svojom záverečnom stanovisku k tomuto úseku uviedlo, že súhlasí s variantom cesty s tunelom Korbeľka. K diaľnici sa však následne objavili pripomienky, ktoré súvisia s problematikou spodnej vody.


NDS tvrdí, že vie nájsť riešenie tohto problému a pripomienky nepovažuje za opodstatnené. "Avšak rozumieme pripomienkam, či už od občianskych združení alebo obcí," dodal investičný riaditeľ diaľničnej spoločnosti Ladislav Dudáš.


V NDS odhadujú, že aj v ďalších stupňoch prípravy diaľnice nastane opäť diskusia. "Sú zákonné možnosti na to, ako sa dotknuté organizácie, respektíve občania môžu nejakým spôsobom odvolávať a tieto svoje právne možnosti väčšinou aj využívajú," konštatoval Ďurišin.

 

NAŠE DIAĽNICE SA DAJÚ STAVAŤ LEN UVOĽNENÍM DLHOVEJ BRZDY? BLBOSŤ!

NAŠE DIAĽNICE SA DAJÚ STAVAŤ LEN ...

Nové diaľnice na Slovensku sú sen. Keď sa niečo postaví a otvorí, je to sláva, hoci ide len o 3-4 kilometre. Občania sú ...

13. 09. 2017
MOST BLATNÉ - DRUHÁ STRANA MINCE. O 20 CM UŽŠÍ PRUH POLÍCIA NEPOVOLÍ

MOST BLATNÉ - DRUHÁ STRANA MINCE. O 20 CM ...

NDS vďaka zvládnutému PR dáva do médií len pozitívne správy o tom, čo a ako sa darí realizovať, otvárať a ...

27. 08. 2017

Krutá realita

Slovenský minister dopravy sa zastaví na návšteve u nemeckého kolegu. Vidí garáž plnú luxusných áut, veľká vila, všade samé striptérky... Slovák sa pýta, ako môže takto žiť, odkiaľ má toľko peňazí? Nemecký minister hovorí:

-"To máš tak. Vidíš tú diaľnicu?"
-"Vidím."
-"Mala byť široká 20 m, ale stiahol som to na 19 a z toho si takto žijem!"

Po pol roku ide nemecký minister na návštevu k slovenskému. Vidí 2x takú garáž s luxusnými autami, vrtuľník, malý zámoček... Udivene sa pýta, ako zarobil toľko peňazí na taký luxusný život.

-"To máš tak, vidíš tú diaľnicu?"
-"Akú diaľnicu?"
-"No vidíš!!!"

 

Bohužiaľ, to už nie je vtip, ale krutá realita zo Slovenska.

Zdroj: HnOnline