Tri desaťročia sľubovanú diaľnicu Bratislava Košice s dokončením v nedohľadne, nateraz nasľubovaným na abstraktný rok 2026 je jedným z najväčších prepadákov našich novodobých vlád. Slovensko je jedinou krajinou v EÚ, ktorá nemá diaľnicou prepojené dve najväčšie mestá. Dnes je pre každého politika hanba a drzosť o tej ceste čo len rozprávať, nie ju ešte bezočivo občanom v predvolebnom tokaní sľubovať. Už snáď po desiatykrát!

 

O 4 roky bude možné dostať sa z Bratislavy do Košíc diaľnicou vďaka maďarskej diaľnici M3 po Miškovec a M30 po slovenské hranice, kde sa prechodom na našu rýchlostnú R4 dostanete do Košíc aj Prešova.

Má byť o 4 roky skôr ako tá slovenská

Kým na Slovensku z D1 odovzdávajú frcky jednociferných dĺžok v kilometroch a stále nehanebne mrhajú časom a peniazmi na to určenými, naši južní susedia nelenia a predbehnú nás. Dve najväčšie mestá Slovenska spojí súvislá diaľnica postavená Maďarmi minimálne o 4 roky skôr než máme prisľúbené vládou. Háčik je v tom, že diaľnicu Bratislava Košice postavia Maďari a povedie cez ich územie. Pre dokončenie plnej autostrády chýbajú Maďarom dva úseky a podľa aktuálnych plánov by ich mali dokončiť v roku 2022. Iste, z dnešného pohľadu znie aj to trochu dlho, keďže už pred rokom bolo pre našu diaľnicu neskoro. Na druhej strane teraz aktuálny termín dokončenia D1 určili až na rok 2026! A hanba nikoho z nich stále nefackuje...

Diaľnica M30 pôjde od Miškovca po obec Tornyoseméti, kde sa napojí na R4 pri slovenskej obci Milhosť.

Chýbajú dva úseky

Rozšírenie úseku M15 na 2x 2 pruhy (zatiaľ len v polovičnom profile) a dostavanie 60 km diaľnice M30 z Miškovca po slovenské hranice. Na prvom úseku práve robia. Druhému čoskoro vyhlásia tender na výstavbu. Plán je dokončiť ich do roku 2022. Navyše plánujú severozápadný obchvat Budapešti, ktorý môže cestu Bratislavy do Košíc skrátiť o ďalších 35 kilometrov.

Zdroj: Zsolt Gál pre Dennikn.sk

VYUŽIJETE MAĎARSKÚ DIAĽNICU CESTOU NA VÝCHOD SR?

  • Využívam už teraz ( 29% )

     

  • Určite začnem ( 47% )

     

  • Nie, rád jazdím Slovenskom ( 24% )

     

Odpovedalo 262 ľudí