História legendárnej Tatry siaha až do roku 1850, kedy firmu založil Ignác Šustal. Jej hlavným zameraním bola v tom čase výroba kočíkov. Rodinná firma postupne rástla a prispôsobovala sa trhu. V roku 1882 vyrobila prvých 15 železničných vagónov, 1897 bol rok vzniku prvého osobného automobilu v strednej Európe a v roku 1898 spoločnosť vyrobila prvý osobný automobil. Väčšina ľudí si pamätá legendárne typy ako Tatra T603 alebo Tatra 613, ktoré dnes patria k cenným veteránom.

Tatra má úspechy aj v motošporte.

Donedávna firma patrila spoločnosti Compocite Com. Tatra mala dlh, ktorý sa vyšplhal až na 650 miliónov českých korún. Okresný súd v Novom Jičíne poslal Tatru 13. decembra minulého roku do exekúcie.

 

Tatra v exekučnej dražbe zmenila majiteľa. Za 6,68 milióna € (760 miliónov českých korún) ju kúpila spoločnosť Truck Development, ktorá vznikla presne na tento účel. Peniaze na nákup krachujúcej firmy získala od skupiny J&T. Dražby sa nezúčastnila žiadna iná firma.

Tatra svoju výrobu zachová. Firma, ktorá ju kúpila vznikla len krátko pred exekučnou dražbou. Jej cieľom bolo získať krachujúcu značku. V dražbe nemala konkurenta.

Táto Tatra má svoje čaro aj dnes.

Marek Galvas, člen predstavenstva Truck Development, povedal, že spoločnosť chce zachovať výrobu. Hodnota Tatry bola stanovená na 1,7 miliardy českých korún pričom jej záväzky mali výšku až 1,5 miliardy českých korún.

 

Zdroj: sme.sk

Prečítajte si aj: Predstavujeme Tatra 815 4x4 Dakar