Nový koncept kompaktného crossoveru značky Lexus UX sa svetu predstaví na parížskom autosalóne 2016, ktorý už klope na dvere. Koncept UX je nový krok automobilky nielen v oblasti dizajnu. Prináša nové zadefinovanie zážitku z jazdy. Novinka by mala konkurovať hlavne Audi Q2, ktorá však v porovnaní s konceptom pôsobí oveľa nudnejšie. Štyri kruhy majú inú filozofiu a tým pádom aj klientelu.

Koncept Lexus UX prináša mnoho zaujímavých technických a dizajnérskych noviniek. Dúfam, že mnoho z nich skoro uvidíme v sériovej podobe. 

Dizajnéri a inžinieri novinky Lexus UX si zaumienili vytvoriť auto stelesňujúce, nápadité, pokrokové technológie, ktoré cestujúcim prinesú intenzívnejší zážitok. Palubné technológie HMI majú úmysel ponúknuť zákazníkom, ktorí žijú a pracujú v neustále prepojenom prostredí, inovačný trojrozmerný zážitok za jazdy. Tým automobilka reaguje na neustále sa zvyšujúce požiadavky nielen biznismenov, ale i bežných ľudí.

Interiér a palubné technológie konceptu Lexus UX kričia modernosťou a extravagantnosťou. Všimnite si volant. Nepripadá vám ako telo robota a holografická guľa je hlava?

Interiér pôsobí veľmi extravagantne a je priam nasiaknutý modernosťou. Združený pristroj vodiča tvorí prehľadná guľa, ktorá sa vznáša ako hologram. Kombinácie analógových a digitálnych informácií vytvárajú atypické používateľské prostredie. Na stredovej konzole sa zasa vyníma nápadné fazetovanie s kryštálovou štruktúrou, v ktorom vyniká displej klimatizácie a informačno-zábavného systému opäť v štýle hologramu. Kvalitné audio je zamaskované motívmi plutvy. Plutvu s reprákmi nájdeme nielen v predných „A“ stĺpikoch, ale aj na palubnej doske pred spolujazdcom. A práve pred spolujazdcom je táto plutva ešte navyše odnímateľná. Vravíte si, nepodpíše sa to pod kvalitu zvuku? To isté som si pomyslel i ja, ale dovolím si tvrdiť, že to Japonci vymysleli dobre. Inak by to snáď do auta nedali...

„Naším zámerom bolo vytvoriť novú generáciu kompaktného crossoveru. Auto, ktoré by dokázalo priniesť inovačný, trojrozmerný a maximálne intenzívny používateľský zážitok,“ Stephan Rasmussen, dizajnér Európskeho dizajnérskeho centra Lexus

Koncept Lexus UX okrem nového rozhrania človek-stroj prináša aj najmodernejšie elektrické technológie. Okrem iného tu nájdeme elektrochromatické okná a na miesto vonkajších spätných zrkadiel sú kamery. Všetky spínače v interiéri sú elektrostatické a sú umiestnené pod priehľadnými krytmi.
 

Čo teda poviete na dizajn? Myslíte si, že všetko spomenuté sa začne bežne ponúkať povedzme v horizonte piatich rokov? Osobne niektoré nápady chválim a veľmi sa mi páčia. Uvidíme ale, čo prinesie sériová podoba modelu. Jednoznačne sa ale na novinku teším a dúfam, že si niektoré technológie čoskoro vyskúšam i v bežnom aute.

Zdroj: Lexus

LEXUS UX JE ODPOVEĎ NA AUDI Q2

LEXUS UX JE ODPOVEĎ NA AUDI Q2

Parížsky autosalón otvorí brány až o niekoľko týždňov, no automobilky už teraz púšťajú do sveta ochutnávky toho, ...

10. 09. 2016
LEXUS UKÁZAL PROTOTYP REVOLUČNÝCH SEDADIEL

LEXUS UKÁZAL PROTOTYP REVOLUČNÝCH SEDADIEL

Autá prechádzajú neustále zlepšovaním. Niektoré zmeny a objavy síce nie sú tie správne, alebo potrebné, no občas sa ...

16. 09. 2016