Audi A5 DTM

Audi A5 DTM

Nech by BMW predstavilo akokoľvek dobré auto, Audi to nenechá len tak. Takže privítajme úplne nové Audi A5 DTM!

Bude to teda po Mercedes CLK ďalšie kupé v šampionáte (v súčasnosti ale používa seda triedy C). Táto A5 je postavená podľa nových predpisov, ktoré nadobudnú platnosť v ďalšom roku. Ich hlavným poslaním je zvýšiť bezpečnosť na ešte vyššiu úroveň. Audi sa netají tým, že niektoré bezpečnostné prvky v tejto A5 vychádzajú priamo z ich Le Mans špeciálu Audi R18 TDI (napríklad aj kompletná nádrž). A že tie sú bezpečné si pozrite v tomto článku: Audi už prišlo o dve z troch aút na Le Mans.

Audi A5 DTM

Audi A5 DTM

Základom nového DTM špeciálu je karbónový monokok ktorý je zosilnený oceľovou bezpečnostnou klietkou. Navyše, nové pravidlá vyžadujú, aby sa B stĺpik nachádzal ešte pre hlavou samotného jazdca, takže si dokážete predstaviť, ako dozadu je pilot posunutý.

Podstatnou zmenou prešla aj bočná stena ktorá teraz dokáže odolať ďaleko silnejším "T" nárazom, teda takým, keď hlavný bočný náraz príde do samotného stredu vozidla. Kým doteraz bol predpísaný pevnostný limit v ľubovolnom bode 80 kN, od sezóny je to až 360 kN. Taktiež sa po prvý krát vyžadajú povinné crash testy pre každý automobil.

Pod kapotou nájdeme už klasicky motor 4.0 V8 s výkonom 460 k (340 kW) ktorý sa takmer bezo zmeny preberie so súčasnej Audi A4 DTM. Ten je spojený so 6.st sekvenčnou prevodovkou.

Pozrite si aj náš report priamo z Mníchova, kde sme sa zúčastnili predstavenia konkurenčného "bawora": BMW predstavilo nové DTM ako Concept Car