„Môžete si byť istí, že je v najlepších rukách a robíme všetko, čo je v ľudských silách, aby sme mu pomohli,“ túto informáciu prinieslo jedno zo zriedkavých vyhlásení Schumacherovej rodiny. „Prosím pochopte, že plníme Michaelove želanie a udržujeme takú chúlostivú informáciu, akou je zdravie, tak, ako vždy, v súkromí.“

Schumacher sa zranil na lyžovačke v Meribel vo Francúzskych Alpách 29. decembra 2013. Po páde si udrel hlavu o kameň tak nešťastne, že ho to takmer stálo život. Lekári v nemocnici v Grenobli odstránili krvné zrazeniny z mozgu, no niektoré boli príliš hlboko a museli ich tam nechať. Odvtedy sa vynorilo mnoho neoverených správ o Schumiho zdravotnom stave, boli to však väčšinou špekulácie. Rodina Michaelove súkromie úzkostlivo stráži a informácie zverejňuje len sporadicky. Chápe aj to, že fanúšikovia by chceli vedieť viac, no aj oni musia pochopiť priania rodiny.

Na 50. narodeniny uviedla rodina Schumacherovcov v spolupráci s nadáciou Keep Fighting Michael oficiálnu Michael Schumacher aplikáciu, ktorá ponúka virtuálne múzeum s Michaelovými najväčšími úspechmi.

7 titulov Majstra sveta

Väčšinu úspechov získal Michael Schumacher vo Ferrari. V talianskom tíme vybojoval 5 titulov Majstra sveta v rokoch 2000 – 2004, prvé dva však ešte predtým v Benettone v rokoch 1994 a 1995. Ferrari si Schumiho 50-ku pripomína špeciálnou expozíciou v múzeu v Maranelle. Jeho osobnosť má pre Ferrari obrovský význam a dopad na F1 v tej dobe bol tiež veľmi veľký. Schumachera ľudia navonok vnímali ako chladného až arogantného, lenže on si nesmierne cenil tých, s ktorými spolupracoval. V roku 2000 ukončil trápenie Ferrari, keď do Talianska priniesol znova titul Majstra sveta F1, prvýkrát od 1979, kedy sa to podarilo Jodymu Scheckterovi.

Schumacher vyhral ďalšie 4 tituly, v roku 2002 dokonca 6 pretekov pred ukončením sezóny. Má na konte 91 víťazstiev, 68 pole position, 155 pódií a 77 najrýchlejších kôl. „Vyhral aj také preteky, ktoré vyhrať nemal,“ spomína šéf F1, Ross Brawn, ktorý bol pri všetkých Schumiho tituloch. „Vtedy bol veľkolepý.“ V dobe najväčšej Schumacherovej slávy sa F1 bila s futbalom o šport číslo 1 v Taliansku, a to je už čo povedať. Ako pamiatka na toto obdobie je v Kolíne vystavená súkromná zbierka jeho pretekárskych áut a prilieb. „Michael môže byť hrdý na to, čo dokázal a my sme tiež,“ píše sa v stanovisku rodiny. „Pamätáme si a oslavujeme jeho víťazstvá, rekordy a jeho jubileum.“

Zrodila sa hviezda

Jean Todt, vtedajší šéf tímu Ferrari, presviedčal Schumiho, aby sa k ním pripojil po tom, ako získal tituly v Benettone v rokoch 1994 a 1995. Michael už mal vybudovaný úspešný pracovný vzťah s Rossom Brawnom. Brawn zbadal talent vtedy mladého Schumiho ešte pred F1, keď jazdil World Sportscar Championship. „Robil kolá a spotrebovával menej benzínu ako ostatní a porážal ich o míľu,“ hovorí Brawn. „Bol skutočne rýchly.“

Schumacher a Brawn začali spolupracovať v roku 1991 v Benettone. O rok neskôr vybojoval Schumi prvé víťazstvo na Veľkej Cene Belgicka. „V 1994, keď vyhral prvý titul, bol neskutočný,“ spomína Brawn. Vzhľadom na svoj vek a absenciu skúseností boli Schumacherove prelomové dni v Benettone podobné obdobiu slávy vo Ferrari. „Je ťažké definovať vrchol,“ hovorí Brawn.

Hamilton sa blíži

5-násobný Majster svet F1 Lewis Hamilton má na dohľad Schumiho rekordy a v jeho prospech hrá aj vek. Brit má počas tejto a budúcej sezónu veľkú šancu dorovnať 7 titulov i počet víťazstiev. Hamilton vyhral preteky 73-krát a na Schumachera stráca ešte 18 prvých miest. Je to veľký talent a v počte pole position už Nemca prekonal počtom 83 vyhraných kvalifikácií. Zatiaľ mu však stále chýba 21 pódií (má ich 134) a 37 najrýchlejších kôl (na Hamiltonovom konte je ich 40). Schumi rovnako drží rekord v počte pódií za sebou (19) a v počte vyhratých pretekov na jednom mieste, keď osemkrát vyhral vo Francúzsku.

Mick ide v otcových šľapajach

Hamilton pretekal proti Michaelovi a neskôr ho nahradil v Mercedese, no veľmi ľahko sa môže stať, že pretekať bude aj proti jeho synovi Mickovi. 19-ročný Mick Schumacher vyhral minuloročný šampionát Formuly 3 s 8 víťazstvami a 7 pole position. Tento rok bude skúšať šťastie vo Formule 2 s tímom Prema Racing. Ak Mick získa titul F2 v roku 2019, bude to pre neho podobne, ako pre Charlesa Leclerca, rýchly postup do F1. Verte, že pre meno Schumacher sa vo Formule 1 miesto vždy nájde.

zdroj a foto: autoblog.com

video: Boris PožarRuplty