Richard si chce napraviť chuť po prázdnom roku 2020

Banskobystričan je v súčasnosti jazdcom popredného tímu Šenkýř Motorsport. Richard aj tím spoluprácujú s BMW Motorsport a s BMW M6 GT3 pôsobia v najvýkonnejšej kategórii GT3. Súťažný ročník však musel pre pandémiu koronavírusu vynechať. Účasť na obľúbenej exhibičnej akcii, ktorá tradične uzatvára slovenskú motoristickú sezónu, tak bude náplasťou na zmarené štarty. „Spočiatku ma táto sezóna veľmi mrzela najmä preto, že spoločne s tímom sme v posledných dvoch sezónach vynaložili veľa úsilia, aby sme dosiahli vo svetovej konkurencii dobré výsledky a naštartovali továrenský projekt s BMW Motorsport. Darilo sa mi jazdiť na maximum a tento ročník mohol priniesť ďalšie úspechy. Už som sa s tým však zmieril, celý sveta sa, bohužiaľ, musel prispôsobiť okolnostiam a najväčší cieľ je momentálne ostať zdravý. Už sa sústreďujem a pripravujem na pokračovanie v nasledujúcich sezónach, v ktorých plánujeme so Šenkýř Motorsport niekoľko skvelých noviniek,“ uviedol Gonda.

V týchto farbách bude tento víkend bojovať Rišo Gonda.

Na Slovakia Ringu ho čaká zaujímavá a spletitá trať, ktorej súčasťou je areál okruhu i samotná pretekárska trať v Orechovej Potôni. Navigátorom Gondu na sedadle spolujazdca bude doktorand Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Miroslav Palko, ktorý už má s motoršportom svoje skúsenosti. Tímovým inžinierom, zodpovedným za nastavenie auta či voľbu pneumatík v premenlivom počasí, bude ďalší šikovný doktorand Maroš Palko. Ďalší členovia tímu ako mechanici či manažér, ktorí sa už poctivo pripravujú, sú rovnako z radov fakulty. „Som veľmi hrdý na to, že naši študenti vedia zhmotniť vedomosti do praxe, že výsledky ich práce sú hmatateľné. Dokazujú to dennodenne moji kolegovia doktorandi - bratia Palkovci, ktorí sú fundovaní odborníci a dokážu samostatne pracovať. Nesmierne ma teší fakt, že títo šikovní ľudia sú inšpiráciou pre ďalších mladých potenciálnych strojárov. Táto fúzia je jedinečná tohto druhu a ja verím, že týmto nekončíme, práve naopak, iba sa rozbiehame," komentoval pôsobenie tímu Dekan Strojníckej fakulty TUKE,  Jozef Živčák

Tento rok sme Riša skôr počuli pri komentovaní F1, než videli jazdiť. Koronavírus mu pokazil plány na sezónu 2020, ale v roku 2021 plánuje návrat v plnej sile.

Richard Gonda sa takisto teší na výzvu, ktorá pred ním stojí. „Na tento projekt sa veľmi teším. So Strojníckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach máme dobré vzťahy a je skvelé, že ponúkne svojim študentom možnosť realizovať sa a využiť svoje doterajšie skúsenosti či nadobudnúť nové zo sveta motoršportu priamo na pretekoch. Je pre mňa cťou, že budem súčasťou prvého fakultného pretekárskeho tímu. R5-ka je moderné rally auto a som zvedavý, ako funguje. Počas celej kariéry ma láka skúšať niečo nové. Určite to bude zábavné a Autoshow si užijeme,“ dodal Richard Gonda. Akcia, ktorá ukončuje sezónu slovenskej motoristickej rally scény, sa pre pandemické opatrenia žiaľ uskutoční bez divákov. Dúfajme teda, že Rišo svoje skúškové obdobie za volantom Fabie R5 zvládne na A+.

Zdroj/Foto: Richard Gonda, tlačové centrum