Nízkutočná história 
 

Motoristický šport sa budoval prevažne v krajinách, kde automobilizmus vznikal (Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko, Nemecko...). Akonáhle sa z fabrík rozbehli prvé vozidlá, vznikla myšlienka automobilového športu. Zatiaľ čo sa inde rozvíjali okruhové športy na bežných cestách (a neskôr na permanentných okruhoch), slovenský - v tej dobe československý motoristický šport niesol ťažobu socialistického štátu. Formula 1, napriek veľkému záujmu verejnosti, bola pre ČSSR„nepriateľským, ba až barbarským živlom“ západu. Pritom v susednom Maďarsku sa jej v tie roky veľmi darilo... Samozrejme, nie všetko ostalo v takom katastrofálnom stave. Napokon brniansky okruh hosťoval významné podujatia pred vojnou, počas totality aj po nej. Slovenský motoršport sa v tom čase zúžil na verejne prístupnejší a finančne dostupnejší rally šport a preteky do vrchu. Napríklad Pezinská Baba a Rally Tatry patrili roky medzi najznámejšie podujatia, a to nielen u nás. Niektoré mestá, alebo aj piešťanské letisko, pravidelne organizovali preteky motocyklov a automobilov. Zorganizovať takéto podujatia bolo pre mestá tiež otázkou prestíže.

Príchod Slovakia Ringu
 

Dlhých 20 rokov od pádu komunizmu čakala motoristická verejnosť na svoj prvý, ozajstný pretekársky okruh. Niečo, čo zdobí azda každý okres vo Veľkej Británii, alebo z čoho sa stala národná inštitúcia a monument: okruh v talianskej Monze, alebo Nürburgring v Nemecku. Nebyť odvážnych ľudí s odvážnym projektom a silnej podpory súkromného investora, náš prvý permanentný okruh Slovakia Ring by v roku 2010 neexistoval. Málokto však rátal, že sa pôvodná „klubová“ myšlienka okruhu premení na organizovanie doteraz štyroch majstrovstiev sveta (FIA GT1, FIA WTCC), troch medzinárodne významných šampionátov (FIA GT3 European Championship, FIA GT Sprint Series, ADAC GT Masters) a množstvo ďalších atraktívnych podujatí (Alpe Adria Championship, Supercar Challenge, Superstars World...), ktoré len za posledné dva roky priviedli na náš okruh vyše 400 000 (!) návštevníkov. Samozrejme, vrátane menších podujatí a čoraz populárnejších voľných jázd s vlastným, alebo na okruhu zapožičaným športovým automobilom.

TopSpeed.sk vyjadruje verejné poďakovanie a prísľub podpory slovenskému motorsitickému svätostánku. Nie len pre sezónu 2014, ale pre mnohé ďalšie roky želáme okruhu pri Dunajskej Strede len to najlepšie!

Plnotučná súčasnosť - sezóna 2013 bola rekordná!
 

Uplynulá sezóna pritiahla na okruh Slovakia Ring, ktorého súčasťou je aj Centrum bezpečnej jazdy Driving Academy, off-roadový areál a hotel dokopy 220 000 návštevníkov.

Aké boli návštevnosti jednotlivých podujatí?

Majstrovstvá sveta cestovných automobilov (FIA WTCC), 27. a 28. apríla - 38 000 divákov
(nezopakoval sa rekord z r2012, no bolo z najväčších podujatí roka na Slovensku)
 

Superstars International Series (8.-9.6.) - 14 500 divákov
(okrem drámy na trati aj zvučné mená z F1, ako Vitantonio Liuzzi a Gianni Morbidelli)

MATADOR GT RACING WEEKEND  FIA GT Series (17.-18.8.) - 20 000 divákov
(nástupca bývalých Majstrovstiev sveta FIA GT1. Okrem Slovákov Štefana Rosinu a Filipa Sládečku sme videli aj 9-násobného majstra sveta v rally Sébastiena Loeba)


ADAC GT Masters (13.-15.9.). - 8 000 divákov

 

Prínos Slovakia Ringu
Preteky ako FIA WTCC, Superstars World, FIA GT Series, ADAC GT Masters, Alpe Adria Championship so sebou priniesli množstvo zahraničných divákov, ale aj tímov so stovkami zamestnancov, ktorí využívali okrem hotela Ring*** aj množstvo ubytovacích a stravovacích zariadení prevažne v Bratislave a priľahlej Dunajskej Strede. Treba pripomenúť, že Slovakia Ring sa stal obľúbeným testovacím okruhom, keďže poskytuje rôznorodé varianty s rozličnou technickou náročnosťou.
 

Medzinárodnej popularizácii Slovenska určite pomohli práve tieto najvýznamnejšie podujatia, ktoré pritiahli nesmierne množstvo televíznych divákov na celom svete. Napríklad jednotlivé víkendy WTCC sledovalo tento rok v priemere 40 miliónov divákov! Zostrihy FIA GT Series vysiela nemecká RTL a živé prenosy poskytuje okrem oficiálnej web stránky seriálu aj Motors TV a český SPORT 5. ADAC GT Masters pre zmenu vysiela nemecký kabel eins, Motors TV a ďalšie stanice.


Zatiaľ čo na západe patrí motoršport k najsledovanejším športom už celé desaťročia, na Slovensku si získava aj vďaka modernému okruhu Slovakia Ring čoraz väčšiu popularitu. Popri tradičnejšej rally, pretekoch do vrchu a obľúbených tuningových zrazoch sa práve okruhový šport dostáva rok po roku viac do popredia ako moderná a vzrušujúca alternatíva k iným športom. Dokazujú to čísla návštevnosti nášho jediného permanentného okruhu, ako aj zvýšený záujem o úspechy našich pretekárov na poli medzinárodného automobilového a motocyklového športu. Navonok nedostupný motoristický šport tak vďaka Slovakia Ringu otvára svoje brány čo najširšej verejnosti.
 

Ďalšie informácie nájdete na www.slovakiaring.sk