Vôľa znižovať hmotnosť automobilov aj napriek ich neustálemu zväčšovaniu je celkom veľká takmer u všetkých výrobcov. Aj preto vedci stále pracujú na nových materiáloch ako nedávno predstavený kovový nanokompozit, či kovová mikromriežka, alebo karbónové nanorúrky. Automobilky však nečakajú iba na výsledky vedeckej práce a snažia sa do svojich automobilov zapracovať už dnes dostupné technológie. Dôkazom je napríklad použitie uhlíkových kompozitov v nosnej štruktúre karosérie v novom BMW 7. No ani ostatné automobilky rozhodne nechcú zaostať. Najnovšie svoje plány výrazne zredukovať hmotnosť svojich vozidiel prezentoval Nissan.

"Chceme vytvoriť nový proces výroby, ktorý bude revolúciou pre toto odvetvie," David Moss, viceprezident vývoja a konštrukcie v Nissane.

Nissan chce znížiť hmotnosť nielen superšportov ako GTR...

... zníženie hmotnosti má pomôcť všetkým typom v portfóliu, vrátane SUV a crossoverov.

Japonská automobilka má v pláne tento rok, ale aj v ďalšom období zapracovať na výraznom znížení hmotnosti svojich osobných áut. Na tento účel jej inžinieri vyvíjajú priekopnícku materiálovú štruktúru, ktorú chcú použiť na podlahy svojich budúcich typov. Na vytvorenie tejto štruktúry siahli technici po materiáloch a technológiách rozšírených v motoršporte a leteckom priemysle. David Moss, viceprezident vývoja a konštrukcie v Nissane, k tomuto plánu povedal: "Sľub na najbližších 12 mesiacov je priniesť nie riešenie, ale revolúciu v tom, ako značka posunie hranice v inováciách, ktoré nadchnú. Tento program je demonštráciou nášho odhodlania vyvíjať autá zajtrajška už dnes. Vieme, že autá budúcnosti budú musieť byť ľahšie, pevnejšie a efektívnejšie. Preto sme rozbehli náš prototypový program v spolupráci s výskumom a priemyslom vo Veľkej Británii. Chceme vytvoriť nový proces výroby, ktorý bude revolúciou pre toto odvetvie." Nissan tak chce zvýšiť výkon a efektivitu vozidiel a vyvážiť hmotnosť rastúceho množstva technológií v nových autách.

Zdroj: carscoops