„Znečistené ovzdušie je tichým zabijakom. V Amsterdame patrí medzi jedno z najväčších zdravotných rizík,“ povedala Sharon Dijksma. Metropola známa svojou rozvinutou cyklokultúrou sa napriek tomu trápi so znečisteným ovzduším. To je podstatne viac znečistené, ako dovoľujú európske normy. Rovnaký problém zažíva aj druhé najväčšie mesto v Holandsku, Rotterdam. Ten sa mimochodom pýši prvenstvom s najväčším prístavom v Európe. Tu by sa však dalo polemizovať o tom, čo znečisťuje ovzdušie viac, autá, alebo lode. Odpoveď nechám na vás.

Holandské ministerstvo zdravotníctva varovalo, že aj súčasný stav ovzdušia môže spôsobovať dýchacie ťažkosti, čo môže viesť k skráteniu života. Udávajú až jeden rok. 

Zákaz nastúpi postupne. Najprv nebudú môcť jazdiť staršie naftové autá vyrobené pred r. 2005. To bude už budúci rok na vybraných cestách. Neskôr sa zákaz dotkne aj novších modelov vozidiel.  

Organizácia na ochranu životného prostredia tvrdí, že zákaz starších naftových áut je najúčinnejšia a najrýchlejšia cesta, ako obmedziť škodlivé emisie v ovzduší. Áno, možno majú pravdu, ale určite sú aj iné riešenia, ako dosiahnuť cieľ. Len by nevyhovoval tým bohatým... 

Zdroj: The Guardian 

Foto: Shutterstock