Saab 9-5 pre modelový rok 2012 vyzeral presne takto. Na trh už prísť nestihol.

Saab 9-5 pre modelový rok 2012 vyzeral presne takto. Do predajní už prísť nestihol.

Švédsky súd vyhlásil bankrot Saabu koncom minulého roka. Pred tým si firmu pohadzovalo niekoľko spoločností. Medzi nimi bol napríklad aj General Motors. Výsledkom toho všetkého je bankrot s dlhom 13 miliárd švédskych korún (1,5 miliardy €).

Ak si aj napriek tomu chcete Saab kúpiť, aukcia v švédskej aukčnej sieni KVD Kvarndammen trvá až do 16. decembra. Celkovo je na predaj 68 kusov rôznych Saabov. Niektoré kusy však nie je možné prihlásiť a teda nikdy nebudú legálne jazdiť po cestách. Na svoje si prídu zberatelia a múzeá.

V dražbe sú 2 kusy modelu Saab 9-3 Cabriolet v edícii Independence. Tieto autá mali ironicky poslúžiť na oslavu jedného roka prevzatia firmy značkou Spyker Cars od GM. Celkovo ich chcel Saab vyrobiť 366 kusov. Noví majitelia vyrobili len 38 exemplárov.

Mnohé exempláre sú predprodukčné verzie a podľa popisu sú dosť zničené. Zberateľskej hodnote to však nemusí bezpodmienečne len ublížiť.

V ponuke je aj 18 kusov 9-5 SportCombi. Automobilka ich vyrobila len 33 kusov a malo ísť o štandardnú kombi verziu sedanu 9-5. Za života automobilky, ani jeden z týchto kusov nenašiel svojho majiteľa. Aká by to bola aukcia, keby na nej chýbal posledný vyrobený Saab. Tento prívlastok prischol tmavohnedému Saabu 9-5 s dvojlitrovým preplňovaným naftovým motorom, ktorý mal výkon 119 kW (162 k).

V ponuke ďalej sú: 29 z 54 vyrobených exemplárov 9-5 modelového roku 2012, 10 krát SUV 9-4X, SUV 9-7X z roku 2006, ktoré vlastnilo vývojové oddelenie značky a auto samotného šéfa automobilky, Victora Müllera, Saab 9-5 Aero Turbo s plnou výbavou.

Podľa posledných informácii aktuálne vlastní majetok Saabu čínsko- švédska investičná skupina NEVS, ktorá chce obnoviť výrobu 9-3. Má to však jeden problém (alebo výhodu?). Nemôže používať logo Saabu.

Ponuku dražby môžete vidieť na tejto adrese: www.kvdauctions.com/en/auction/saab.html


Zdroj: auto.cz

Prečítajte si aj: Skrachovaný Saab stavil na ekológiu. Z liniek začnú prúdiť elektromobily.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 10 obrázkov