Kým v Európe pandémia koronavírusu ešte rastie a jej vrchol očakávame v priebehu niekoľkých mesiacov, Čína s ním už bojuje dlhšie a zdá sa, že začína ťahať za dlhší koniec lana. Aby však dostali zákerný vírus pod kontrolu, museli preukázať neuveriteľnú disciplínu a prísne dodržiavanie hygienických návykov. A ako sa dnes ukazuje, výborné štatistiky miestneho obyvateľstva im dnes kazia predovšetkým nedisciplinovaní turisti.

Hospodárstvo pri živote

Jednou z prvoradých úloh Číny je udržanie fungujúcej ekonomiky. Zásluhu na tom majú aj miestne automobilky, je preto dôležité, aby fungovali a pomáhali držať krajinu nad vodou. Dobrým príkladom je koncern Geely s celkovým počtom 120 000 zamestnancov. Od 1. marca 2020 nabehla automobilka na plné pracovné tempo, pričom vo výrobnom procese neeviduje žiadneho nakazeného. Či ide o propagandu, alebo realitu, nikto netuší, prijaté prísne opatrenia každopádne napovedajú, že by to nemusel byť úplný nezmysel. Pozrite, čo všetko vedenie automobilky svojim zamestnancom prikázalo.

Prvé meranie teploty absolvujú zamestnanci ešte pred vjazdom do areálu.

Aj s dezinfekciou podvozkov

Ako prvé zakázalo vedenie podniku všetky služobné cesty, bez výnimky. Závod taktiež neprijíma žiadne návštevy. Ak treba prebrať veci súvisiace s výrobou, deje sa tak výlučne prostredníctvom telekonferencií a videohovorov. Rovnaký nástroj Geely využíva aj pre vnútropodnikovú komunikáciu a každodenné porady. Ešte dôležitejšie sú však opatrenia pre zamestnancov, ktorí denne prichádzajú do práce. Všetkých 6000 zamestnancov centrálneho výrobného závodu v Hangzhou musí ešte pred vstupom do areálu absolvovať prvé kontrolné meranie teploty. Ak je všetko v poriadku, vstúpia na územie závodu, pričom dvakrát v priebehu smeny absolvujú ďalšie merania teploty. Zamestnanci prichádzajúci do práce autom prechádzajú špeciálnym vjazdom, kde dochádza k automatickej dezinfekcii podvozkov ich áut. To však nie je všetko. Špeciálny tím počas odstavenia áut na parkovisku dezinfikuje vonkajšie kľučky áut všetkých zamestnancov.

Menej ľudí vo výťahoch, metrové odstupy

Vedenie spoločnosti dôrazne upozorňuje aj na dodržiavanie vzájomných odstupov zamestnancov minimálne jeden meter. Znížili aj kapacitu výťahov a na ich podlahách vyznačili kvadranty pre jednotlivých členov „posádky“ výťahu. Upratovacie čaty pracujú takmer nonstop, pričom pravidelne dezinfikujú všetky kľučky, tlačidlá vo výťahoch a všetky plochy, s ktorými prichádza do kontaktu viac ľudí. Ako spomínajú miestne agentúry, prostredie výrobného závodu Geely je takmer rovnako čisté ako nemocnica. To už síce zaváňa propagandou, pravdou však je, že vďaka týmto opatreniam beží výroba v Geely na plný výkon. Mohli by sa teda inšpirovať aj európske automobilky? To je vzhľadom na odlišnú mentalitu Európanov otázne, každopádne s tým budú musieť niečo robiť aj v Európe. Nechajme sa teda prekvapiť, s čím po čase vyrukujú automobilky vo zvyšku sveta.

Vo výťahoch má každý presne určené svoje miesto.