V Belgicku okrem iného od januára zaviedli aj vyššie pokuty za jazdu pod vplyvom alkoholu...

Alkohol za volantom je globálny problém. Statočne sa s ním pasujú v Belgicku. Tamojší minister dopravy François Bellot plánuje sprísniť tresty. Sprísňuje zákony v neprospech „veselých“ vodičov. Veľmi zaujímavý návrh je, že vodičovi, ktorý už mal v minulosti opakovane problém s alkoholom za volantom - recidivista, nainštalujú do auta alkoholmeter. Belgickí vodiči auto nenaštartujú, kým do prístroja vodič nefúkne s negatívnym výsledkom. Zároveň ho majú nainštalovať aj prvopáchateľom, ktorí mali pri premiére vysokú hladinu alkoholu. Tieto zmeny chce minister zaviesť najneskôr v lete tohto roku. Či však nájde podporu u svojich partnerov je otázne.

Belgický tvrdý boj s alkoholom za volantom začal ešte v roku 2013. Sudcovia odvtedy uložili príkaz na nainštalovanie blokovacieho zariadenia len v 42 prípadoch. Najbežnejšou sankciou za alkohol za volantom bol dočasný zákaz vedenia vozidiel, ktorý udelili v 19 510 prípadoch.

V Belgicku každoročne zomrie kvôli alkoholu na cestách zhruba 200 ľudí.

Podľa výskumov je práve elektronické blokovacie zariadenie (alebo zjednodušene alkoholmeter) v spojení s povinným liečením najefektívnejší spôsob preškolenia vodiča. Podľa záverečnej správy z Fínska, z ktorej Belgičania vychádzali, je po tomto opatrení len 6 % recidivistov, zatiaľ čo pri klasických sankciách je to až tretina. Podľa nedávnej štúdie belgického Ústavu bezpečnosti cestnej premávky až 12 % vodičov viedlo vozidlo pod vplyvom alkoholu v novembri 2016. Celkom dosť, nemyslíte?

Poviete si, že tento systém sa dá oklamať. Tak, že triezvy bude fúkať a opitý jazdiť. Predpokladám, že tento scenár je možný, ale aj to možno klasifikovať ako spoluúčasť. Takže si myslím, že každý normálny človek si dvakrát premyslí, či niekomu "pomôže". Zároveň by ma zaujímalo, kto bude samotný prístroj a jeho inštaláciu platiť. Či priestupca, alebo štát. Predpokladám, že zámerné poškodenie bude tiež sankcionovateľné.

V úvode spomenutá hanba. Na tohto experta tak skoro nikto nezabudne...:) 

Zdroj: Tispol