Ďalšie dobré správy pre motoristov! Liter benzínu by ste už čoskoro mali môcť natankovať za cenu pod 1,50 eura. Dnes stojí benzín na veľkých sieťach slovenských čerpačiek okolo 1,56 eura. Za liter dieselu platia motoristi zhruba 1,46 eura, teda už pod symbolickou hranicou jeden a pol eura.

"Na burzách cena benzínu v posledných 2 týždňoch klesá a už je pokles viac ako mínus 10%. Očakávali by sme s odstupom týždňa-dvoch, že podobný pokles uvidíme aj na našich pumpách," komentujú Dáta bez pátosu.

"Čoskoro by mal benzín stáť menej ako 1,50 eura za liter. Cena nafty už pod touto úrovňou je, a tak by sme sa dostali po viac ako roku do stavu, že benzín aj nafta sú za menej ako jeden a pol eura," dodávajú analytici.

Ceny na svetových trhoch klesli nazad

Ešte pred pár týždňami bol vývoj opačný. Ropné firmy premietli skoršie v apríli dianie na globálnom trhu do zvýšenia spotrebiteľských cien benzínu.

"Výrobcovia šikovne využili posledný nárast ceny benzínu na burzách a v apríli sme zas svedkami návratu ceny benzínu nad 1,60 eura (ide o priemernú cenu, pozn. red.)," poznamenali Dáta bez pátosu.

Napriek kartelovej dohode ropných štátov o znížení produkcie však došlo po prvom náraste cien ropy na svetových trhoch k ich poklesu. Dôvodom je niestota okolo situácie v americkej ekonomike, riziko recesie a vyhliadky na ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb.

FB: Dáta bez pátosu / foto: cz.depositphotos.com