Ako to vyzerá momentálne na čerpačkách v Slovinsku a Chorvátsku? V prvej z menovaných krajín rozhodla vláda o tom, že od tohto týždňa zostávajú v platnosti regulované ceny pohonných hmôt na rovnakej úrovni ako doposiaľ.

Benzín tak v Slovinsku zostal na doterajšej cene 1,416 eura za liter a nafta stále stojí 1,441 eura. Ceny palív v krajine určuje vždy na dva týždne dopredu slovinská vláda, no dôležité je nezabudnúť, že regulácia sa týka len čerpačiek mimo diaľnic.

Vývoj v Chorvátsku poteší

Naopak v Chorvátsku, kam vycestuje každý rok za dovolenkou ešte viac dovolenkujúcich Slovákov, sa regulované ceny týkajú všetkých benzíniek. Nuž a tu sa dobré spravy z krajiny „slovenského mora“ nekončia. Regulované ceny v Chorvátsku sú – v porovnaní so susedným Slovinskom – nižšie a tento týždeň navyše ešte o niečo poklesli.

Nafta je konkrétne po novom lacnejšia o dva centy a stojí 1,31 eura za liter. Benzín zlacnel o tri centy a natankujete ho za rovných 1,40 eura za každý liter. Aj chorvátske ceny platia na najbližšie dva týždne.

Dovolenkové obdobie sa v oboch prímorských krajinách ešte len začína rozbiehať. Pre väčšinu motoristov bude samozrejme najdôležitešie vedieť, za aké ceny budú môcť tankovať v čase hlavnej sezóny od júna do septembra. Doterajší vývoj však napovedá, že motoristi sa nemusia obávať cenových šokov na štýl „2 eurá za liter“.

Lacné tankovanie sa už skôr skončilo v Maďarsku (na konci bolo v platnosti tak či tak len pre domácich).

Chorvátsko a Slovinsko ukazujú, že niektoré krajiny pokračujú v uplatňovaní cenových stropov aj naďalej. Darí sa im to isto udržateľnejšie ako našim južným susedom, kde to s reguláciou jednoducho prepískli. Maďari museli zatiahnuť ručnú brzdu a celé zastropovanie cien palív zrušiť, pretože sa začínal čoraz viac prehlbovať ich nedostatok.

Zdroj: Kleinezeitung.at

Foto: cz.depositphotos.com