Základom sú staré pneumatiky a použité PET fľaše

Pneumatiky sú vyrobené z ropy a preto sa často používajú napríklad v cementárňach ako alternatívne palivo. Dokonalé spaľovanie pri vysokých teplotách a filtrácia síce vyriešia otázku emisií, ale pneumatiky týmto spôsobom poslúžia len nachvíľu a v podstate ,,zmiznú v atmosfére‘‘.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

5 pneumatík dá 1m2 steny

Česká spoločnosť Egoé noba vymyslela spôsob, ako im dať nový život na ďalšie roky dopredu. Na výrobu 1 m2 poslúži 5 pneumatík z osobných áut. Ak je povrch protihlukovej steny chránený textíliou, využije sa aj päť kusov 1,5 L PET fliaš. 

Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 2 obrázkov

Nielen ekologické, ale aj funkčné a estetické

Priehľadné polykarbonátové alebo kovové steny síce vyzerajú moderne a niektoré nezatienia výhľad napríklad v mestách, ale tvrdý materiál slabo pohlcuje zvuk a skôr ho od seba odráža späť. Problematická je aj údržba vzhľadom na špinenie od prachu, výfukových sadzí alebo grafitti. Podobne sú na tom aj betónové a kovové steny. Guma má oveľa lepšie akustické vlastnosti. Hluk neodráža, ale naopak pohlcuje.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Stenu z pneumatík máme aj na Slovensku - nie na diaľnici

Do dizajnu sa môžu implementovať napríklad názvy obcí pri výjazdoch, piktogramy pri odpočívadlách alebo akékoľvek iné obrazce čisto na spestrenie. Prácu Egoé noba môžete vidieť nielen na diaľniciach v Česku, ale napríklad aj na Slovensku na železničnej stanici Trenčín-Zlatovce.