Aiways U5 je prvým čínskym elektrickým SUV s európskou homologizáciou. Číňanom tak už nič nestojí v ceste a od augusta 2020 začnú s prvými zásielkami svojich SUV U5 k európskym zákazníkom. Nový elektromobil si zákazníci budú môcť objednávať  už od konca apríla 2020 priamo na stránkach čínskeho výrobcu. Výroba európskych verzií začne v júli 2020 a nasledujúci mesiac fabrika začne s ich expedíciou na Starý kontinent. Zdá sa tak, že Čína nakoniec predsa len predbehne koncern VW, ktorý sa už dlhšie chystal na veľkolepý príchod svojho SUV elektromobilu VW ID.4.

Elektrická novinka s celkovými rozmermi 4680 x 1880 x 1680 mm a rázvorom 2800 mm bude k dispozícii najskôr prostredníctvom operatívneho lízingu.

S dojazdom 400 km

Kompaktné SUV s celkovou dĺžkou 4,7 m disponuje pohonom predných kolies, ktoré roztáča trakčný elektromotor naladený na 140 kW (190 k). Cez jednostupňovú prevodovku posiela ku kolesám 315 Nm. Vďaka plochým batériám s kapacitou 63 kWh umiestneným pod celou podlahou by mal mať Aiways U5 normovaný dojazd presahujúci 400 km, ani na diaľnici v chladnom počasí, čo je ten najhorší scenár, by to však nemalo byť menej ako 235 km.

Interiér by mal vyhovovať aj vkusu mladých Európanov. Použité online technológie a vnútorná multimediálna výbava sú vraj na špičkovej úrovni.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Cena rozhodne

Koncové ceny európskych verzií čínsky výrobca zatiaľ neoznámil, nemecké médiá špekulujú o cene približne 25 000 eur. Oficiálna suma však zatiaľ nepadla, potenciálni záujemcovia tak ešte musia vydržať. Aiways údajne zvážil všetky aspekty európskeho trhu a ponúkne veľmi konkurencieschopnú cenu. Koľko  to nakoniec bude, zistíme pravdepodobne až na konci apríla. Už teraz však fabrika prezradila, že prvé kusy budú k dispozícii formou operatívnych leasingov, čo znamená akúsi formu dlhodobého prenájmu, kedy auto zostáva vo vlastníctve automobilky a klient platí vopred dohodnutú mesačnú splátku za jeho používanie. Po skončení zmluvy si autá zákazníci, samozrejme, môžu so zľavou odkúpiť.

zdroj: cleantechnica.com

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 15 obrázkov