„Čierne“ scenáre sa začínajú vypĺňať a elektrická doprava sa s postupným rozširovaním začína viac prelínať s reálnym svetom plným poplatkov a spotrebných daní. Práve výpadok spotrebných daní z fosílnych palív totiž začína „páliť“ stále viac národných vlád, ktoré hľadajú náhradu. Austrálsky štát Viktória na to ide po svojom – od 1. júla 2021 zavádza špeciálne mýto pre elektromobily a plug in hybridy. Full hybridy a autá na fosílne palivá sú od jeho platenia oslobodené.

Spotrebnej dani sa nevyhnete

Podľa argumentov miestnej vlády sa prevádzkovatelia elektrických áut vyhýbajú plateniu spotrebnej dane z fosílnych palív, bolo preto potrebné nájsť alternatívu súvisiacu s prevádzkou elektromobilov. Prišli tak s riešením, ktoré pobúrilo nielen priaznivcov elektromobility, ale aj producentov áut, energetikov a dokonca aj samotného ministra dopravy. „Budeme na smiech celému svetu, nemôžeme ísť cestou strachu zo straty spotrebnej dane. Hoci ide o niekoľko stoviek dolárov ročne, verejnosť bude vnímať, že vláda nové technológie vôbec nepodporuje,“ uviedol na adresu novej dane minister dopravy Andrew Constance. Ako sám doplnil, v budúcnosti zdanenie elektrických áut nevylučuje, treba však počkať na ich výraznejšie rozšírenie. Význam by to údajne malo až v momente, keď budú elektrické autá tvoriť aspoň 40 % trhu.

Nové mýto pre elektrické autá znamená, že prevádzkovatelia elektrických áut si priplatia 2,5 austrálskeho centa na kilometer, pri plug in hybridoch to budú 2 centy. Ako bude fungovať mechanizmus platenia a následnej kontroly pravdivosti odjazdených km, nie je uvedené, ak sa však vraj ukáže, že motorista pri platbách podvádza a uvádza nepravdivé údaje, pozastavia mu registráciu vozidla, čo znamená, že ho nebude môcť používať.

Nová daň a najmä jej účinok a polemika okolo jej spravodlivosti vyvolávajú veľa otázok, faktom však je, že podobných správ sa začína objavovať stále viac. Uvidíme, aká forma nového „zdanenia“ elektrického pohonu sa nakoniec ukáže ako použiteľná pre prax. Pripraviť sa môžeme aj na nové emisné triedy elektrických áut, zatiaľ ich totiž všetci považujeme za autá s nulovými emisiami, v budúcnosti by to však tak nemalo byť a aj v rámci nich sa s rastúcou efektivitou začne údajne realizovať aj ich "energetická" kategorizácia.   

zdroj: ABC net, Renew Economy, Sydney Morning Herald