Autopilot nepredpovedal vznik nehody, len systém zaregistroval prudko brzdiace vozidla a tiež začal automaticky brzdiť. Tento systém sa volá AEB (Automatic Emergency Braking) a dnes ho ponúka takmer každý výrobca.

Kanál DVHardware, ktorý video s danou nehodou prebral, ho nazval „Tesla Autopilot predicts crash seconds before it happens“, teda v preklade „Tesla Autopilot predpovedá nehodu sekundy predtým, než sa stane“. Pri pohľade na scénu z videa však dôjde k vytriezveniu. Autopilot nepredpovedal vznik nehody, len systém zaregistroval prudko brzdiace vozidla a tiež začal automaticky brzdiť. Tento systém sa volá AEB (Automatic Emergency Braking) a dnes ho ponúka takmer každý výrobca. Aj keď v prípade Tesly patrí k tým najpokročilejším, pretože dokáže monitorovať až dve vozidlá pred vami. Táto funkcia je dostupná od verzie softvéru 8.0., no rozhodne neprináša predvídanie nehôd. Ľudské správanie je totiž nepredvídateľné a vidno to aj na reakcii vodiča Corsy. Ten sa ani len nesnažil brzdiť a prekážku chcel obísť. Avšak „vyhýbací manéver“ bol nedostatočný.


Mimochodom, video ukazuje, ako môžu dnešné moderné systémy pomôcť šoférovi. Ten v Tesle totiž zo začiatku vôbec nechápal, prečo jeho auto brzdí. Áno, môžete namietať, že dobrý vodič by zvládol situáciu aj bez jazdných asistentov. No iste viete, že na cestách jazdí veľké množstvo neskúsených, či nepozorných šoférov.