Cieľom je postupné nahradenie nálepiek v papierovej forme, ktoré sa na Slovensku využívajú od roku 1996, elektronickou podobou. Návrh zákona o diaľničnej známke predložil vo vláde minister dopravy Ján Počiatek, účinnosť má nadobudnúť 1. januára 2015 a nahradí platnú časť zákona o pozemných komunikáciách (cestný zákon) z roku 1961.

Od 1. januára 2015 začnú platiť paralelne elektronické aj papierové diaľničné známky.

"Navrhovaný elektronický systém predaja diaľničných známok zabezpečí užívateľom spoplatnených úsekov komfortnejší a širší spôsob nákupu diaľničnej známky. Zároveň nebude dochádzať k ich obmedzovaniu z dôvodu vizuálnej kontroly, napríklad spomaľovanie dopravy a tvorba kolón," zdôvodnilo pripravované zavedenie elektronizácie predaja diaľničných známok ministerstvo dopravy.

Dialnicna znamka

Nový spôsob má zároveň zvýšiť efektívnosť kontroly zaplatenia poplatku cez stacionárne alebo mobilné elektronické zariadenia zavedením objektívnej zodpovednosti. Náklady na poskytovanie služby elektronického predaja diaľničných známok podľa rezortu dopravy nepresiahnu dnešné náklady na výrobu a distribúciu diaľničných nálepiek. Národná diaľničná spoločnosť, a.s. predpokladá hodnotu zákazky vo výške 15 mil. eur za päť rokov služby.

Návrh zákona počíta so súčasnými druhmi diaľničných nálepiek. Známky zostanú tak ako ich poznáme, teda ročná, mesačná a desaťdňová.

Návrh zákona o diaľničnej známke počíta so zachovaním súčasných druhov nálepiek, čiže ročnej, mesačnej a desaťdňovej. Poplatok sa určí z celkovej hmotnosti motorového a prípojného vozidla. "V budúcom roku sa neuvažuje so zvýšením ceny za úhradu používania spoplatnených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest pre vozidlá do 3,5 tony. O výške diaľničných poplatkov na rok 2015 je ešte predčasné hovoriť," uviedol už skôr pre agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. 

Diaľničnú známku v elektronickej forme bude možné zaplatiť na predajných miestach v hotovosti a platobnou kartou, na internetovom portáli platobnou kartou, prípadne s použitím iných akceptovaných prostriedkov alebo inými určenými spôsobmi.

Zdroj: podnikam.sk