Lightyear chcel pôvodne cenu svojej novinky stlačiť pod 120 tisíc eur, v priebehu vývoja ale vedenie mladej holandskej firmy pochopilo, že tento cieľ je nereálny. Postupne ju navyšovali, až skončili na viac ako dvojnásobku. Zákazníci dostanú model nazvaný jednoducho 0 za 250 tisíc eur.

Je to nepochybne závratná čiastka a to nielen s odhadom na fakt, že tu máme relatívne obyčajne vyzerajúci päťdverový liftback so systémovým výkonom 170 koní a maximálnou rýchlosťou obmedzenou na 160 kilometrov za hodinu. Holanďania ale agentúre Bloomberg potvrdili, že už v tejto chvíli majú okolo 150 objednávok.

Ak sa od nášho nedávneho podrobného predstavenia nového solárneho elektromobilu príliš veľa vecí nezmenilo, Lightyear má tým pádom veľkú časť plánovanej produkcie už rozpredanú. Pôvodne totiž firma oznámila, že celkovo časom vyrobí 946 exemplárov a zisk chce využiť na vývoj menšieho a podstatne dostupnejšieho modelu za zhruba 30 tisíc eur. Ten by mal doraziť už o necelé dva roky, respektíve najneskôr v roku 2025.

Len pre úplnosť dodávame, že Lightyear 0 samozrejme nie je poháňaný len solárnou energiou a jej akumulovanie do veľkej miery závisí na spôsobe používania auta a počte slnečných dní v miestach, kde sa novinka pohybuje a predovšetkým parkuje. Samotné zakrivené solárne panely majú 5 metrov štvorcových a v ideálnom prípade (teda počas jarného či letného slnečného dňa) by mali denne vygenerovať energiu na 70 kilometrov.

zdroj: Lightyear, Bloomberg, ČTK