Na internete sa šíria rôzne tipy a triky. Niektoré majú opodstatnenie, iné sú absolútne irelevantné...

Minca v kľučke dverí

Asi každý pozná situáciu, keď odomykáte auto a spolujazdec presne v tej chvíli potiahne kľučku. Všetky dvere sa otvoria, iba jeho nie... Funguje však metóda, ktorú popisuje asi 1000 web stránok? Banálne vloženie mince do kľučky dverí spolujazdca, ktoré má zabrániť ich uzamknutiu. Po stlačení centrálneho zamykania by práve tieto dvere mali ostať otvorené. Myslím, že je to čistý nezmysel. Skúsil som to na dvoch autách. A výsledok? Obe autá nástrahe odolali a bez problémov sa zamkli. Bolo by to možné až vtedy, keď by ostala kľučka zablokovaná a otvorená maximálne, čo mincou, ani dvoma nedosiahnete. Ak by ste pod kľučku dali niečo ozaj veľké, to sa už otvoria aj dvere. Takže výsledok znie - je to nepotvrdené.

OBD port

Alebo inak známy ako diagnostická zásuvka. Na starých autách to je pre kradnutie irelevantné, keďže poväčšine štartujú čisto mechanicky, použitím klasickej spínacej skrinky s kľúčom. Na modernejších autách s bezkľúčovým vstupom je kradnutie zosilnením signálu kľúča jednoduchšie. Pri krádeži moderných áut často hrá rolu aj diagnostická zásuvka. V článku uvádzajú zmenu pinov v zásuvke. To je síce nepravdepodobné, ale nevravím, že to nie je cesta...  

Prázdna fľaša do blatníka, plechovky uviazané o auto...

Toto sú len obyčajné finty, ktoré v našich končinách nie sú používané. U nás sa zlodeji snažia kradnúť nenápadne, bez priameho stretu s vlastníkom, alebo svedkom... Sú možno typické pre iné oblasti sveta, kde nefunguje polícia, stíhanie a kooperácia úradov. Jednoducho zlodej sa snaží lacným trikom navodiť technickú závadu na vašom vozidle, čím chce prinútiť vodiča vystúpiť z auta von, a v momente prekvapenia sa zmocniť auta, keďže vo väčšine prípadov auto ostáva naštartované. U nás sa podobné finty využívajú veľmi sporadicky (Rumuni na diaľniciach a pod.) na kradnutie osobných vecí z auta, povedzme peňaženky a pod. Iste nie celého auta, to automaticky spúšťa pátranie a s tým veľa problémov...
 

"Pokazený alarm"

Tak trochu známa metóda vniknutia do auta z prostredia kriminálnych filmov. Opakovanie spúšťanie alarmu niekedy človeka doženie aj v reálnom svete k tomu, aby ho nielen vypol, ale deaktivoval. A to hrá do karát zlodejom. Teoreticky to môžeme považovať za spôsob, ktorý funguje len sčasti. Deaktivácia alarmu však nie je automaticky ľahká krádež, je to len medzi stupeň, čiastkový krok, ktorý pomôže zlodejovi sa auta zmocniť.  

Určite vás nechceme navádzať na rôzne formy trestnej činnosti. Preto sa témou reálneho kradnutia aút zaoberáme len minimálne. 

Zdroj: Topdesat.sk 

FOTO: Shutterstock