Na vyskúšanie som dostal čiernu skrinku od výrobcu DOD. Pre mnohých neznáma skratka označuje taiwanskú spoločnosť Dream Of Digit-Tech. Firma o sebe tvrdí, že je popredný svetový výrobca kamier do auta, na ktoré sa špecializuje od roku 2005. Kamera TG300,  teda v ničom nepodporovala zažité predstavy o kvalite čínskych výrobkov. Len pre pripomenutie, pred časom sme testovali slušne zvládnuté čínske modely Prestigio RoadRunner 530A5 a Prestigio RoadRunner 710x.

Počas jazdy je displej praktická pomôcka, pri nastavovaní kamery nepraktická prekážka.

DOD TG300 prekvapí najmä malými rozmermi a kvalitným spracovaním. Kamera má 119 x 45 x 25,5 mm. Váži len 82 gramov. Kvalitné plasty vytvárajú odolné telo, ktoré má na zadnej strane umiestnený LCD displej s uhlopriečkou 1,5 palca a 9 tlačidiel.

Jednou z najväčších predností zariadenia je schopnosť natáčať v rozlíšení FULL HD, teda 1920x1080 pixelov pri 30 snímkoch za sekundu. Ďalšou devízou je vysokorýchlostné nahrávanie videa. To znamená, že kamera dokáže nahrať záznam v rozlíšení HD Ready 1280x720 pixelov pri 60 snímkoch za sekundu. Túto funkciu využijete najmä keď chcete niektoré situácie prehrávať v spomalenom režime pri zachovaní kvality obrazu.

Kamera vďaka malým rozmerom vo výhľade príliš neprekáža.

Kamera do auta DOD TG300 navyše používa špeciálnu technológiu ukladania súborov s názvom Transport Stream (TS). Vďaka nej údajne nemôže dôjsť k poškodeniu záznamov vplyvom náhleho vypnutia, zlyhania alebo zničenia kamery. Uložené súbory vraj budú vždy čitateľné.

Testovaná kamera mala integrované GPS a G-senzor. Vďaka GPS si kamera sama zistí čas a dátum, zobrazuje a ukladá pozíciu plus ponúka info o aktuálnej rýchlosti. Hlavne pri dokazovaní poistných udalostí vodiči určite ocenia funkciu zobrazenia rýchlosti, času a gps priamo vo videu.  G-senzor spustí nahrávanie v prípade, že sa auto (prípadne kamera) pohne. V tom prípade však musí byť zariadenie pripojené na stály zdroj napätia.

Záznam si zaslúži pochvalu. Problém mu nerobí rýchla jazda, slušne si poradí aj s protisvetlom. Trochu ma sklamala stabilizácia obrazu. Kvalita obrazu na zlých cestách, kedy dochádza k veľkým otrasom samotnej kamery nie je ideálna. Na druhej strane prísavka spolu s držiakom kamery sa na odmastenom čelnom skle držali za každých podmienok. Toto bude nutné riešiť pružnejším upevnením v aute, pretože kvalitu ciest v SR v dohľadnej dobe nik nezmení.

Balenie okrem kamery obsahuje manuál, rýchloupínaciu prísavku, napájací kábel do autozásuvky, USB kábel, HDMI kábel.

Rovnako kladne hodnotím aj inštaláciu a základné nastavenie. Stačí ju pripevniť na sklo, zapojiť do 12V zástrčky a ísť. Kamera sa o všetko ostatné postará sama. Nahrávanie prebieha v slučke. Nezastaví ju ani plná pamäťová karta micro SD, ktorá staré záznamy automaticky premazáva novšími. Ak sa však predsa len pustíte do nastavovania, narazíte na problém. Vaše oči musia byť v dobrej kondícii, pretože 1,5 palcový displej zobrazuje veľa informácií naraz. To znamená, že zobrazované údaje sú malé.

Displej sa počas jazdy zmení na praktické zariadenie, ktoré namiesto záberov zobrazuje rýchlosť vozidla na základe údajov z GPS. Vedľa rýchlosti je dokonca kompas s údajom o smere jazdy. Túto funkciu však kazí fakt, že kompas má namiesto bežného označenia svetových strán (N,S,W,E) zvláštne znaky (pravdepodobne thajvanské).

Za nevýhodu kamery DOD TG300 považujem malú výdrž akumulátora. Jeho kapacita len 400 mAh dá tušiť, že jej použiteľnosť bez stáleho napájania nebude príliš veľká. Maximálne sa jedná o pár desiatok minút. Je to však kamera určená do auta, takže jej využívanie bez stáleho zdroja napájania je veľmi sporadické. Celkovo však hodnotím túto kameru do auta ako dobrú, určenú hlavne pre ľudí, ktorí chcú mať k dispozícii kvalitnú kameru so špičkovým záznamom a prevedením.

Partner tohto testu a kameru započičala spoločnosť Media Leaders s.r.o. – oficiálny distribútor značky DOD pre SR a ČR – www.dod-tec.sk

DOD TG300 nesklame ani vypracovaním tela.

PLUSY:
 

obraz jazdy po ceste s kvalitným asfaltom,
kvalita spracovania tela,
rozmery,
jednoduchosť základnej inštalácie,
GPS modul ponúka čas, polohu, rýchlosť
full HD rozlíšenie záznamu,
HDMI výstup,
G-senzor,
ochrana údajov v prípade nehody.

MÍNUSY:

 

- cena od 209 €,
- výdrž batérie,
- ťažko čitateľné menu,
- označenie svetových strán,