Tento mini elektromobil pomáha pri liečbe malých pacientov v detskej nemocnici SJD v Barcelone prostredníctvom projektu „Little Big e-Motion“. Autíčko využíva technológiu Emotion Adaptive Vehicle Control (EAVC), ktorá je založená na umelej inteligencii. EAVC monitoruje výraz tváre, srdcovú a dychovú frekvenciu dieťaťa za volantom a kombinuje tieto údaje s údajmi z vozidla vrátane rýchlosti, zrýchlenia, hluku a vibrácií. Daná technológia následne spracuje údaje využívajúce strojové učenie na optimalizáciu prostredia vozidla a aktívne riadi systémy vozidla, ako sú osvetlenie, klíma, hudba a automat na vonné látky. Mini elektromobil pomáha hlavne pri presune detí z nemocničného lôžka do ošetrovne, počas ktorého sa snaží hravou formou emocionálne pripraviť dieťa na liečbu a znížiť jeho stres. 

Auto tiež vyhodnocuje, či je dieťa na liečbu emočne pripravené

Technológia EAVC v reálnom čase interaguje s dieťaťom a monitoruje jeho aktuálny stav. Pred sedadlom sa nachádza kamera, ktorá identifikuje jeho emócie. Okolo tela sa obopína pás, ktorý disponuje vzduchovými vreckami. Tie vyvíjajú jemný tlak, čím zmierňujú úzkosť a umožňujú stabilnejšie dýchanie. Pomocou akcelerometra monitoruje autíčko aj srdcový rytmus a dychovú frekvenciu dieťaťa. Mini elektromobil dokonca aj vytvára bubliny, ktorými oslavuje pokrok malého pacienta. Výhodou autíčka je aj to, že nemocničný personál informuje o emočnom stave dieťaťa bez potreby fyzického kontaktu. 

Aj samotná nemocnica si mini elektromobil Hyundaiu veľmi pochvaľuje: „Nemocnica je nadšená, že má takúto technológiu pre deti k dispozícii. Dramaticky to zmení spôsob, akým budú pacienti čeliť liečbe.“ 

Deti patria medzi najmenšie a najbezbrannejšie bytosti. Preto veľmi chválim a obdivujem iniciatívu Hyundaiu pomôcť im lepšie prekonať takéto veľmi náročné obdobie ich života. Prikladám aj video od Hyundaiu, ktoré je síce emotívne, no veľmi výstižné a ukazuje, aký pozitívny dopad môže mať toto autíčko na detských pacientov.

Zdroj, foto, video: Hyundai