Niektoré automobilky výrazne zlepšili antikoróznu ochranu, niektoré trochu poľavili. Iba Ford ostal tam, kde aj bol...

Výroba áut je o peniazoch. Veľa automobiliek sa snaží vyrábať lacno, aby dokázali konkurovať a predávať. Potom sa už šetrí na všetkom a antikorózna ochrana nie je žiadnou výnimkou. Nie je tajomstvom, že sa veľa automobiliek na šetrení s antikoróznou ochranou popálilo, tak sa tento neduh snažia už roky dobehnúť. Samozrejme, na niektoré trhy stačí, ak má auto minimálnu ochranu pred koróziu, niekde ich tá oranžová smrť môže rýchlo pochovať. 

Nemeckí redaktori magazínu Autobildu sa pozreli na zúbok novým autám. Samozrejme, neskontrolovali každé predávané auto, to je nemožné. Vybrali však viacero zástupcov tých najpredávanejších bežných áut. Ako to dopadlo?

Podľa ich hodnotenia si pochvalu zaslúži Audi, VW, Mercedes, BMW aj Renault. Ostatné autá majú mierne alebo väčšie problémy. Niektoré automobilky trpia na nedostatočné ošetrenie karosérie chemickými procesmi a reakciami alebo absenciou ochranných krytov či tesnení, ktoré by znemožňovali prístup špiny, vlhkosti a soli z ciest. Tieto faktory dokážu koróziu prudko akcelerovať. 

Najväčším prekvapením a sklamaním sú výsledky značiek Volvo a Ford. Tradičné Volvá pred dekádami vydržali veľa. Tie moderné, keď už patria pod čínsku značku Geely, v tomto smere neexcelujú. Dosiahli len 3 hviezdičky, čo na drahé prémiové autá nie je veľmi dobré. No a potom je tu Ford. Ako jediná značka má všetky tri autá v najnižšej kategórii s najnižšou odolnosťou voči hrdzi.

Hodnotenie antikoróznej ochrany áut podľa AutoBild.de

  • 5 hviezdičiek : Audi A8, Audi A6, Mercedes S-Klasse, Renault Espace
     
  • 4 hviezdičky : Audi A4 (vrátane Allroad a Avant), BMW radu 1, Lexus LS 500h, Mercedes A, Opel Insignia Country Tourer, Renault Megane ST, Seat Arona, VW Golf, VW e-Golf, VW Passat Alltrack, VW Passat Variant, VW Tiguan / Tiguan Allspace
     
  • 3 hviezdičky: Citroën C3 Aircross, Dacia Duster, Hyundai i30 Kombi, Hyundai Ioniq Electric, Jeep Compass, Kia Ceed, Opel Grandland, Peugeot 308 SW, Skoda Karoq, Volvo V60, Volvo XC40, VW T-Roc
     
  • 2 hviezdičky : Citroën C4 Cactus,  Ford Ecosport, Ford Focus, Ford S-Max, Honda Civic, Kia Stonic, Nissan Leaf, Nissan Qashqai, Subaru XV
Predpokladám, že hodnotenie vychádza prevažne z vizuálnej kontroly kritických miest nových áut. Ťažko teda stanoviť objektivitu zistení. 

Zdroj: Focus.de

Foto: Shutterstock