Lotus Exige Cup 260

Lotus Exige Cup 260

A viete čo je na novom Lotuse Exige Cup 260 najlepšie? Že je jednak homologovaný na okruhy, ale aj do bežnej premávky! Toto je dôležité najmä z dôvodu, že v niektorých súťažiach su na štart pripustené len autá s platnou homologizáciou. Avšak úprimne povedané, toto je skôr čistokrvný závoďák než bežné cestné auto. O tom svedčia kvantá použitého karbónu, či napríklad zadné krídlo použité aj v ostrom špeciále Exige GT3. To dáva pri rýchlosti 160 km/h prítlak až 42kg! Mimochodom to, že sa s ním môžete preháňať aj na bežných cestách ešte neznamená, že k tomu aj stavaný. Stačí sa totiž pozrieť, ako sa z tohto auta vystupuje (pozrite si posledný obrázok v tomto článku...). Ešte stále chcete s ním chodiť každý deň do práce?

Lotus Exige Cup 260 je ako stvorený pre jazdu na okruhu

Lotus Exige Cup 260 je ako stvorený pre jazdu na okruhu

A aké sú ďalšie zmeny? Napríklad zadná časť 260ky je tuhšia o 30%. Auto zhodilo, a teraz pozor, 38kg! Že kde ich zhodili? Napríklad použitím karbónových častí ako strecha či nasávače vzduchu sa zachránilo 12kg. Ďalšie kilečká išli dolu použitím ľahšej batérie, kolies, zotrváku či trubiek v motore. Toto ušetrilo krásnych 22kg. Posledné 4 kilá padli keď ľudia z Lotusu vymontovali nepotrebné veci ako napríklad tlmenie interiéru, koberčeky, vnútorné zrkadlo či kryt batérie. Ak si však zákazník praje mať klimatizáciu, ušetrené kilá sú razom späť. Celá táto odľahčovacia tortúra má za následok, že nový Lotus Exige Cup 260 váži len 890 kg čo dáva pri výkone 260k krásny pomer 291k na tonu hmotnosti! Samozrejme, k dobrým výkonom nepomôže len nízka hmotnosť, ale aj napríklad systém "launch control" ktorý pomáha s čo najlepším štartom.

Akokoľvek je Lotus Exige Cup 260 skvelé auto, nastupovanie a vystupovanie doň dá zabrať. Najmä ak meriate nad 180cm...

Akokoľvek je Lotus Exige Cup 260 skvelé auto, nastupovanie a vystupovanie doň dá zabrať. Najmä ak meriate nad 180cm...

Ak si myslíte, že každé ostré auto musí žrať aj trávu popri ceste, tak tu ste na omyle. Oficiálne má totiž toto auto spotrebu len 8,5 litra na 100km! (To je o cca pol litra menej ako pri pôvodnej 260ke) Len pripomíname, že Lotus dáva do svojich Exige toyoťácky motor 2ZZ-GE o objeme 1796 ccm ktorý má v základe tesne pod 200k. Avšak pridaním kompresu Eaton M62 dokážu kúzelníci z Lotusu vyčarovať z tohto motoru až 260k a 236 Nm. Maximálka Lotusu Exige Cup 260 je cca 245 km/h, z nuly ste na stovke za 4,1 sekundy, na 160ke za ďalších 5,8 sekundy. Cena tohto generátora adrenalínu je v EU približne 63.000,- EUR (vrátane DPH). A mať ho môžete okamžite, je už totiž v predaji.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 8 obrázkov