V roku 1901 predstavila spoločnosť Daimler Motoren Gesellschaft na pretekoch v Nice nový, na tú dobu vysokovýkonný automobil, ktorý nanovo definoval značku. Bol ním Mercedes 35 PS, auto, ktoré prišlo s novou architektúrou a zároveň dominovalo na spomínaných pretekoch. Meno Mercedes vzniklo po dcére vizionára Emila Jellineka, ktorý stojí za modelom 35 PS. Prechod od vysokého motorizovaného koča k plochému dizajnu vozidla s ľahkým motorom zabudovaným hlboko v ráme a s voštinovým chladičom, ktorý je integrovaný v prednej časti vozidla, bol pred takmer 120 rokmi vzorom pre všetky nasledujúce automobily bez ohľadu na značku. 

„Fyzická symbióza histórie a budúcnosti sa podarí len tak silnej značke, akou je Mercedes-Benz. Vision Mercedes Simplex symbolizuje transformáciu luxusu, ktorý je špecifický pre značku Mercedes-Benz,“ vedúci dizajnu Gorden Wagener.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Odkaz na históriu a luxus

Koncept je interpretáciou historickej jednoduchosti v podobe dvojmiestneho vozidla, alternatívneho pohonu a zaujímavého dizajnu. Dôsledné zvislé farebné rozdelenie na bielu prednú časť vozidla a čiernu zadnú časť vozidla vychádza z historickej predlohy. Priehľadné obloženia na kolesách odrážajú ľahkosť a efektívnosť, rovnako ako aerodynamické vodiace plochy medzi prednými kolesami a trupom auta. Celý koncept je založený na striedaní jasne a dynamicky navrhnutých plôch a precíznych technických detailov.

Auto pôsobí futuristicky, no zároveň nesie prvky histórie a luxusu. Maska chladiča v sebe kombinuje dominantný rám v ružovo-zlatej farbe, ktorý sa opiera o mosadznú masku chladiča historickej predlohy, a otvor chladiča v podobe veľkého čierneho 3D displeja v tvare šošovky. Na ňom sa premieta nápis Mercedes, ako aj animácie informujúce o stave vozidla. 

Absencia čelného skla taktiež odkazuje na Mercedes 35 PS, zároveň tým aj posilňuje športového ducha. Veľmi zaujímavé sú aj zadné svetlá v tvare úzkeho pásu. Na aute sa niekoľkokrát nachádza logo Mercedesu bez vonkajšej obruče. Toto logo môžeme vidieť aj na tohtoročnom dizajne Mercedesu F1. Namiesto kufru sa v zadnej časti nachádza kožená taška, ktorá taktiež vychádza z historických modelov. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Veľmi elegantný je prechod medzi kapotou motora a prístrojovou doskou v tvare kalicha. Plynulý vzhľad pokračuje až do priestoru na nohy. Dizajn stĺpiku riadenia a vypínačov na prístrojovej doske vychádza z motocyklov. Luxus odzrkadľujú mnohé prvky, ktoré sú vyhotovené vo vysokej kvalite ako napríklad hodinky na prístrojovej doske, precízne spracované skrutky alebo dizajn bezpečnostných pásov. Veľký kontrast medzi exteriérom a interiérom vozidla vytvára azúrovo-modré čalúnenie.

Digitálny svet 

Dizajn UI/UX ukazuje víziu digitálneho luxusu Mercedesu. Vodičovi sa zobrazujú presne tie informácie, ktoré v konkrétnej jazdnej situácii potrebuje. V podstate sa správne informácie zobrazujú v správnom čase, ako napríklad rýchlosť, navigácia či informácie o aute. Na prístrojovej doske nie je množstvo zbytočných tlačidiel, čím interiér pôsobí jemne a elegantne. 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Vision Mercedes Simplex odkazuje na historický Mercedes 35 PS. Zároveň však spája pekný dizajn s digitálnym svetom a luxusom. Len „crazy“ koncept, alebo možný dizajn pre automobily o 30 - 40 rokov?

Zdroj: tlačová správa