Nič by sa nestalo, ak by na dokladoch o technickej a emisnej kontrole nemusela byť uvedená žiadna ŠPZ. VIN číslo sa predsa nemení.

Určite to poznáte. Kúpili ste si jazdené auto z iného okresu, v akom máte trvalý pobyt. Auto má platnú STK aj EK, no aj napriek tomu musíte ísť na administratívnu kontrolu, ktorá nie je zadarmo. Dôvodom je fakt, že na dokladoch o týchto kontrolách je uvedené aj evidenčné číslo vozidla. S prihlásením auta do iného okresu sa toto číslo prirodzene zmení.

Na usmernenie ministerstva sa spoliehať nemôžeme. Môžeme to risknúť a administratívny prepis nespraviť a potom dúfať, že nedostaneme pokutu. Zákon sa nezmenil!

Ministerstvo tvrdí, že týmto krokom chce vodičom ušetriť peniaze. Môže ich však dostať do problémov.

Tieto doklady navyše obsahujú aj identifikačné číslo vozidla VIN. Vďaka nemu je auto identifikovateľné, nech má hocijaké značky. Toto číslo sa nemení ani pri prepise. Ministerstvo dopravy konečne priznalo, že tieto administratívne kontroly sú v podstate nezmysel. Vydalo usmernenie, podľa ktorého administratívne kontroly absolvovať nemusíme. Po novom by nesúlad medzi evidenčnými číslami nemala pokutovať ani polícia.

 

Má to však jedno veľké ale. Usmernenie akéhokoľvek ministerstva nie je právne záväzné. Polícia teda nie je povinná tento nesúlad nepokutovať. Na to, aby sme sa administratívnych kontrol zbavili úplne, musí ministerstvo upraviť zákon 725/2004 o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.

 

Zdroj: sme.sk

Prečítajte si aj:  Pozdrav z Bruselu: Autá budú jazdiť potichu