Slovákom nevadí, že samotná jazda pod vplyvom alkoholu je už zopár rokov trestným činom! 

Tlačovka štartovala na Ministerstve dopravy SR. Neskôr sa účastníci presunuli na stanovisko policajnej hliadky na Malé Pálenisko v Bratislave. Hliadka podrobovala účastníkov cestnej premávky dychovej skúške. Tlačovky sa zúčastnili vysokí funkcionári, ako napr. plk. Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ, či Milan Troška, vedúci oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP), Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Počas víkendu sa pripravte na celoslovenskú policajnú preventívnu akciu, na ktorej sa bude hlavne fúkať.

Aké sú teda závery z tlačovky? Na Slovensku sa za posledných 5 rokov znížil štatistický údaj počtu dopravných nehôd s prítomnosťou alkoholu o 2 %. Za tento rok, od januára do konca augusta, sa ich stalo 964.

Takmer 2/3 nehôd sa stalo počas víkendu. Najviac rizikové sú predlžené víkendy. Konkrétne číslo však nezverejnili. Vodiči sú často presvedčení, že zvládnu krátke jazdy, napr. z návštevy, či z najbližšej krčmy. Veľa vodičov sa potuží alkoholom aj počas vianočných a veľkonočných sviatkov. A kto pije, jazdí a búra viac? Ženy, či muži? Štatisticky dokázali, že mužov pod vplyvom alkoholu búra až 88 %, zatiaľ čo žien len 12 %.  

Do čoho vodiči najčastejšie nabúrajú? Takmer v polovici prípadov im nedá prednosť strom, stĺp, zaparkované auto, či iná pevná prekážka. V 26 % sa títo vodiči zrazili s iným idúcim autom. 

Viete, čo je na tom najsmutnejšie? Väčšina opitých vodičom má strašne rýchleho anjela strážneho a veľmi často sa im po nehode nič nestane. Na druhej strane si to odnesie, niekedy aj tragicky, práve nevinný účastník nehody. 

Zdroj: Aktuality