Dodge_dart

Presne táto situácia nastala po tom, čo som sa dočítal info o úplne novom americkom sedane Dodge Dart. Nahradí nie moc úspešný typ Neon. Predstavili ho na detroitskom autosalóne, ktorý už tradične otvára motoristický rok nie len v USA. Aj keď na fotkách máme možnosť vidieť verziu R/T ( Road/Track ), teda športovú alternatívu, treba uznať, že dizajn sa naozaj vydaril.

Dodge_Dart

Ak pozeráte na fotky a hovoríte si že sa môže jednať o naozaj vydarený kúsok tak ešte chvíľu počkajte. Nový Dart stojí totiž na platforme európskej Alfa Romeo Giulietta, ktorá disponuje jedným z naj podvozkov medzi autami nižšej strednej triedy. To však není všetko. Dodge si od talianskeho spoločníka požičiava aj pohonné ústrojenstvo. Dodge Dart bude pod svojou kapotou ukrývať, ako inak, čisto benzínové motory z dielní Fiatu, ktoré budú niesť v tomto prípade označenie Tigershark. Konkrétne sa bude jednať o  1.4 MultiAir Turbo, 2.4 MultiAir a atmosferický dvojliter, ktorý ma štyri ventily na valec.

Prekvapením je voľba prevodoviek, kde si amíci budú môcť vybrať z až nezvykle veľa možností. Ako vždy bude základ tvoriť šesť-stupňová manuálna prevodovka a jej automatická alternatíva. Vrchol ponuky pre prevodovky bude tvoriť až deväťstupňový automat !!! Dodge DART spĺňa všetky predpoklady na to, aby sa stal veľmi úspešným produktom a po naozaj dlhom čase sa jedná o auto, ktoré by sme mohli Amíkom aj my Európania závidieť. V kontexte toho čo som napísal na úvode, tieto špagety by som si vychutnal aj v čiste americkej reštaurácií. Netreba však len dúfať. Podla mňa je dosť pravdepodobné, že DART sa objaví aj v EU, ale samozrejme, pod jednou zo značiek FIAT, Alfa Romeo či Lancia.

Dodge_Dart_interier