Novinka bude mať názov MBUX, teda Mercedes-Benz User Experience. Sériové nasadenie bude v novej triede A, ktorú predstavia už tento rok. Automobilka prezentuje systém MBUX ako umelú inteligenciu, ktorú si bude môcť zákazník prispôsobiť svojim potrebám. Medzi ďalšie prednosti bude patriť nové využitie dvoch veľkých obrazoviek, ktoré ponúknu niekoľko rôznych zobrazení.

V novom Mercedese triedy A bude k dispozícii po prvýkrát aj dotykový displej.

Systém bude mať premiéru v novom Mercedese triedy A.

Systém je tiež súhrou dotykového displeja, dotykovej plochy na stredovej konzole a dotykového ovládania na volante. Bežným tlačidlám tak onedlho naozaj „zazvoní umieračik“. Koncepcia obsluhy novinky má 3 úrovne. Prvou je úvodná obrazovka, na ktorej sa zobrazujú okrem hlavných aplikácii (navigácia, rádio) aj iné informácie (prehrávaná hudba, čas príchodu podľa navigácie a podobne). Druhá úroveň je základná obrazovka so zobrazením konkrétnej aplikácie. Tretia úroveň je vedľajšia ponuka, v ktorej ovládate málo používané funkcie. Celé zobrazenie prebieha na horizontálnej úrovni, čím sa najlepšie využívajú širokouhlé displeje.

Displej pred vodičom môže zobrazovať ku klasickým ukazovateľom alternatívu v podobe hodín, informácií od štartu, dojazd, prezentáciu asistenčných systémov, spotrebu alebo mapu navigácie. Zobrazenie na celú obrazovku zobrazí na celom paneli informácie o ceste alebo navigáciu. Niečo podobné poznáme z koncernu v podobe Active Info Display, tu to však bude jednoznačne širokouhlejšie a viacrozmerné.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Hlasové ovládanie je ďalším plusom novinky. Bežné hlasové ovládanie vyžaduje nemenné príkazy. Novinka dokáže rozpoznávať jazyk a „pochopiť“ takmer všetky otázky. V novom systéme tak budete môcť položiť otázku „Bude zajtra svietiť slnko v Miami?“ rovnako, ako „Budem potrebovať zajtra slnečné okuliare v Miami?“.

Dotykové ovládanie prinesie po prvýkrát trieda A.

Inteligentný systém aktivujete tlačidlom na volante alebo príkazom „Hey Mercedes“. Systém by mal rozpoznať aj nepriamu reč, napríklad miesto „nastav teplotu na 22 stupňov“ môžete povedať „je mi zima“ a systém zvýši teplotu v interiéri. Hlasové príkazy v slovenčine však s najväčšou pravdepodobnosťou na začiatku neočakávame. Softvér sa dokonca učí nové frázy aj na serveri. Nové rozhranie MBUX využíva tiež dotykový displej, ktorý bude po prvýkrát integrovaný v novej triede A. Novinkou je zobrazenie mapy doplnené o rozšírenú realitu. Údaje z prednej kamery obohatené o pomocné šípky alebo popisné čísla domov tak vodičovi dávajú potrebné informácie k navigovaniu na presné miesto určenia. Pozrite si systém na jednotlivých videách. V redakcii sa už tešíme na nové Ačko, aby sme novinku mohli podrobne otestovať.

Zdroj foto: Mercedes-Benz

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov