Anglický lodný inžinier vaše auto v skutočnosti kúpiť nechce.

Schéma a postup sú veľmi povedomé. Prostredníctvom internetu zverejníte inzerát, že predávate auto. Následne dostanete email v angličtine alebo lámavej slovenčine. Odosielateľ sa vás pýta či inzerát ešte stále je aktuálny. Kontaktný email, na ktorý máte odpovedať, väčšinou obsahuje meno danej značky automobilu.

Z podobných mailov pravdepodobne ešte nikdy nič dobré nevzišlo, no stále sa nájdu ľudia, ktorí na nich reagujú. Ďalšia komunikácia prebieha väčšinou v angličtine. Záujemca sa pýta na servisnú knižku, stav vozidla, chce vidieť viac fotiek. Osobná obhliadka však možná nie je, pretože je odcestovaný. V mnohých prípadoch sa vydáva za námorného inžiniera z Anglicka alebo Írska.

O podobné podvody sa zlodeji pokúšajú takmer neustále. Treba byť ostražitý najmä pri emailoch od ľudí, ktorí nehovoria po slovensky.

Predaj sa môže doslova zmeniť na darovanie.

Napriek tomu však navrhne, že peniaze pošle bankou alebo prostredníctvom služby PayPal. Zatiaľ sa teda môže zdať, že všetko vyzerá skvelo. Kupujúci ani nechce vidieť auto a už za neho posiela peniaze. Finančné prostriedky dokonca naozaj odošle a vy o tom dostanete notifikáciu. Ak sa jedná napríklad o platbu prostredníctvom PayPal, platba bude v stave „pending“, čo znamená, že peniaze na vašom účte zatiaľ nie sú. Dokonca sa bude zdať, že záujemca poslal viac peňazí. Máte ich vraj použiť na odoslanie automobilu prostredníctvom kuriérskej služby.

Stav „pending“ podvodník vysvetľuje tak, že platbu potvrdí hneď potom, ako dostane auto. Myslím, že je úplne jasné, že žiadne peniaze nikdy nepotvrdí, pretože to vo väčšine prípadov ani nemôže urobiť. Ak teda v tomto prípade odošlete svoje auto, už ho nikdy neuvidíte. Rovnako tak skončia aj sľúbené peniaze. Navyše budete musieť zaplatiť kuriérskej službe, ktorá auto odviezla. Pri predaji teda buďte opatrní.

Zdroj: autobazar.eu

Prečítajte si aj:  Kúpa auta cez internet? Pozor na podvody!