Aj keď rok 2021 ešte neskončil, automobilka Porsche už začala bilancovať. Zverejnila svoje doterajšie predajné čísla, ktoré sú viac než slušné. K 30. septembru 2021 predali 217 198 vozidiel, čo je vzhľadom na zameranie a samozrejme i cenu skvelý výsledok. Za tri štvrťroky dokonca zaznamenali až 13-percentný medziročný nárast globálnych predajov. Ak sa však pozrieme na jednotlivé trhy, najväčšiu zásluhu na rastúcich číslach má Amerika, kde predaje stúpli až o 30 percent. S nárastom 11 percent nasleduje Čína a s 9 percentami domáce Nemecko. Najviac nás ale zaujala štatistika predajov jednotlivých modelov značky. 

Taycan na treťom mieste

Porsche Taycan je aktuálne jediný elektromobil v portfóliu automobilky. Niekto by mohol čakať, že aj vďaka jeho vysokej cene nebude žiadnym predajným trhákom, no opak je pravdou. O Taycan je možno až prekvapivo veľký záujem a v predajnom rebríčku značky figuruje na skvelom treťom mieste. S počtom 28 640 predaných kusov predbehol aj legendárnu 911 (27 972 kusov), ktorá mimochodom zaznamenala 10-percentný medziročný nárast.

Za ňou nasleduje Panamera (20 275 ks) a typ 718 (15 916 ks). Rebríčku predajov tak aj naďalej kraľujú SUV, ktoré sa posledné roky tešia mimoriadnej popularite. Najpredávanejším Porsche je v tomto roku zatiaľ Cayenne (62 451 kusov), no jeho menší brat Macan je s 61 944 predanými kusmi v tesnom závese. SUV tak tvoria viac než 50-percentný podiel všetkých predajov značky, ktorá sa preslávila primárne svojimi športovými modelmi. 

Porsche Cayenne

Veľmi priaznivé čísla si pochvaľuje aj člen výkonnej rady zodpovedný pre predaj a marketing Porsche, Detlev von Platen: „Vysoký dopyt po našich športových modeloch pokračoval aj v treťom štvrťroku a sme nadšení, že sme počas prvých 9 mesiacov roka schopní dodávať našim zákazníkom toľko áut. Knihy objednávok sú plné a napĺňajú nás optimizmom a nadšením pri tom, ako sa blížime ku koncu roka.“ 

Zdá sa, že budúcnosť automobilového priemyslu smeruje k elektromobilom. Súčasné predaje ukazujú, že Porsche sa o tú svoju nemusí báť. Ich elektrický Taycan je totiž veľmi úspešný a zdá sa, že krivka tohto trendu ešte nejakú dobu klesať nebude.  

Zdroj, foto: Porsche