K vyostreniu situácie došlo 19. mája, kedy predstavitelia automobilky zrušili stretnutie s nemeckým ministrom dopravy. Ten následne obvinil Fiat z toho, že odmieta spolupracovať.

Nemecký denník Bild cez víkend priniesol správu o tom, že koncernu FCA (Fiat Chrysler Automobiles) hrozí zákaz predaja na nemeckom trhu. Dôvodom má byť údajne odmietnutie spolupráce predstaviteľov FCA s nemeckými úradmi. Na správu denníka Bild reagovali aj svetové trhy, keď sa akcie FCA prepadli o viac ako 5%.

Koncern FCA sa bráni

Predstavitelia KBA tvrdia, že niektoré modely skupiny FCA majú softvér, ktorý po 22 minútach činnosti vypína program pre znižovanie emisií. Testovanie emisií trvá pritom okolo 20 minút. Koncern FCA sa k záležitosti vyjadril s tým, že všetky ich vozidlá sú v súlade s existujúcimi emisnými pravidlami.


K vyostreniu situácie došlo 19. mája, kedy predstavitelia automobilky zrušili stretnutie s nemeckým ministrom dopravy. Ten následne obvinil Fiat z toho, že odmieta spolupracovať. Za testovanie emisií vozidiel Fiat a ich schvaľovanie sú pritom zodpovedné talianske úrady. Výsledky ich testov potom platia v celej EÚ.


„V prípade, že talianske úrady sú spokojné s vozidlami Fiat, tak potom len nemecké úrady môžu ukázať Talianom, že je chyba v ich interpretácii. Neočakávame pritom žiadne dôsledky na automobilku,“ napísal Arndt Ellinghorst, analytik spoločnosti Evercore ISI. Naznačuje aj to, že zákaz predaja v Nemecku koncernu FCA nehrozí. Volkswagen v minulosti priznal manipuláciu s emisiami a k žiadnemu zákazu predaja nedošlo. Pre FCA je Nemecko druhým najväčším trhom v Európe. Prípadný zákaz predaja by potom nepriaznivým spôsobom ovplyvnil predaje automobilky.


Vlnu podozrení a obvinení odštartoval v septembri 2015 škandál Dieselgate. Volkswagen sa priznal, že pri procese testovania emisií podvádzal. Zlé svetlo padlo aj na ostatných výrobcov naftových motorov, v podozrení boli už automobilky BMW, Mercedes, Renault, Opel a ďalšie. Obvinenia ale nikdy neboli potvrdené a nelegálny softvér našli vyšetrovatelia iba v automobiloch VW Group.


Zdroj: autonews