Štatistiky hovoria jasnou rečou, alkohol je na cestách vážny problém. Za deväť uplynulých mesiacov polícia odhalila 8 068 pozitívnych dychových skúšok u vodičov. Je to najviac za rovnaké obdobie od roku 2015.

„Realita na našich cestách, čo sa požitia alkoholu týka, je smutná. Za deväť mesiacov tohto roka evidujeme 9 073 dopravných nehôd,  z toho v 1069 prípadoch bol vinníkom alkohol u vodiča, čo je 12 % z celkového počtu dopravných nehôd,“ hovorí riaditeľ odboru dopravnej polície Tomáš Vrábel.

Polícia koná, nehôd bolo priveľa

Po sérii tragických dopravných nehôd s vážnymi následkami začala slovenská polícia konať a na mesiac október 2022 vyhlásila špeciálnu akciu Radar. V rámci nej sa príslušníci vo zvýšenej miere zameriavajú predovšetkým na kontrolu dodržiavania max. povolených rýchlostí a požitie alkoholických nápojov vodičmi pred jazdou. Pri sledovaní premávky sa polícia zároveň zameriava aj na správny spôsob jazdy.

Hlavný cieľ novej akcie SITO bude predovšetkým odhaliť alkohol za volantom, no policajti budú dokumentovať a pokutovať aj ďalšie priestupky. „Ich pozornosti neunikne ani rýchla jazda, zákaz používania mobilu počas jazdy, či ďalšie povinnosti účastníkov cestnej premávky,“ píše polícia na Facebooku.