Povaha vozovky, rozhľad, rýchlosť, hustota premávky... Na to v týchto dňoch poriadne myslite.
Diaľnica za ideálnych podmienok je najlepšia a najbezpečnejšia. V prípade zlých poveternostných podmienok to je jedno z najrizikovejších miest. Prečo? Máloktorý vodič vie správne odhadnúť práve primeranú rýchlosť vozidla vzhľadom k stave a povahe vozovky. A s rýchlosťou ide ruka v ruke nehodovosť. 
 
Hromadné dopravné nehody neobišli ani Slovensko. Chvalabohu u nás v týchto dňoch nebola taká "čalamáda", ako u našich susedov v Čechách. Pozrite si len jedno z množstva videí z udalosti. Celkom ma prekvapila jazda vodiča, ktorý po celý čas išiel v ľavom jazdnom pruhu. Mal šťastie, že on stihol ubrzdiť, vystúpiť a vzdialiť sa od auta... 
 
Zastavenie na diaľnici je mimoriadne nebezpečné. Na krajnici je to bezpečnejšie, ale ani to sa nedá charakterizovať ako bezpečné. Kým nemusíte, nezastavujte. Ak prichádzate ku kolóne bez váhania použite výstražné smerovky. Ak je hoci len trochu znížená viditeľnosť, neváhajte použiť aj koncové hmlovky a poriadne sledujte situáciu za vozidlom... Ak je totálne nulová viditeľnosť, hneď vystúpte z auta a bežte najďalej od krajnice. Stredové zvodidlá neodporúčam prekračovať! Môže vás to stáť život.

Diaľnica za ideálnych podmienok je najlepšia a najbezpečnejšia. V prípade zlých poveternostných podmienok to je jedno z najrizikovejších miest. Prečo? Máloktorý vodič vie správne odhadnúť práve primeranú rýchlosť vozidla vzhľadom k stavu a povahe vozovky. A s rýchlosťou ide ruka v ruke nehodovosť. 

 
Hromadné dopravné nehody neobišli ani Slovensko. Chvalabohu, u nás v týchto dňoch nebola taká "čalamáda", ako u našich susedov v Čechách. Pozrite si len jedno z množstva videí z udalosti. Celkom ma prekvapila jazda vodiča, ktorý po celý čas išiel v ľavom jazdnom pruhu. Mal šťastie, že on stihol ubrzdiť, vystúpiť a vzdialiť sa od auta... 
 
Zastavenie na diaľnici je mimoriadne nebezpečné. Na krajnici je to bezpečnejšie, ale ani to sa nedá charakterizovať ako bezpečné. Kým nemusíte, nezastavujte. Ak prichádzate ku kolóne, bez váhania použite výstražné smerovky. Ak je hoci len trochu znížená viditeľnosť, neváhajte použiť aj koncové hmlovky a poriadne sledujte situáciu za vozidlom... Ak je totálne nulová viditeľnosť a predpoklad, že máte dostatok času, hneď vystúpte z auta a bežte najďalej od krajnice na miesto mimo cesty. Kašlite na auto aj na veci v ňom. Stredové zvodidlá neodporúčam prekračovať! Môže vás to stáť život. Ak čas nie je, pripútajte sa v aute a neostáva vám nič iné, ako čakať na náraz. Ideálne riešenie neexistuje. Musíte sa v danú chvíľu spoľahnúť na vlastný úsudok a dúfať, že konáte správne.

Foto: Požary.cz

Video: FB Radim Mužíček