Kúpiť, alebo postaviť? To je otázka...

Tento článok sčasti vychádza aj z dilemy, ktorú už nejakú dobu riešim. A určite nie som sám. Ak si už vyriešite všetky otázky, čo sa týka použitého materiálu, dizajnu, veľkosti, farby atď., tak sa dostanete k bodu, kedy začnete riešiť, ako ho už konečne mať. Možností je, samozrejme, niekoľko. Keď to zúžim na nevyhnutné minimum, tak v podstate ostanú 3 možnosti. Postaviť ho svojpomocne, kúpiť už zmontovaný prístrešok, alebo ho objednať presne podľa vašich predstáv.

Prístrešok si naozaj môžete vybrať podľa vlastného gusta. Druhov, tvarov, materiálov a kombinácií sú milióny...

Stavba svojpomocne

Stavba prístrešku nemusí byť ťažká. Ale aj tak ju nemusíte zvládnuť. Záleží na tom, aký materiál zvolíte, a ako ste zruční. Návodov, ako stavať, sú na internete tisíce. Ak ste technický typ, dokonca nebudete potrebovať ani návod. Stačí len okukať niektoré stavby na okolí. Lenže pozor! Riadne to zvážte. Nemusí to dopadnúť vôbec dobre. Potom prídete na to, že ste vyhodili stovky eur za materiál, a nakoniec to bude krivé, neestetické, nestabilné... Proste celé zle. K tomu si pripočítajte čas, ktorý bude nutné vynaložiť. Je to len na osobnom zvážení, na osobných preferenciách každého jednotlivca. Na druhej strane, ak sa vám toto majstrovské dielo podarí, budete na seba hrdí. Najlepšie je sa s niekým poradiť. Môžete sa poučiť z jeho chýb a tiež rýchlo priučiť. Ja som naklonený tejto možnosti...

Už zmontovaný prístrešok

Ďalšou relatívne jednoduchou a asi najlacnejšou možnosťou je kúpa už hotového prístrešku z niektorého špecializovaného obchodu. Ceny skutočne nie sú vysoké. Uskromniť sa však budete musieť s dizajnom, materiálom, spracovaním... Proste, nebudete to také, ako si vyslovene predstavujete a o čom snívate. Za málo peňazí veľa muziky nečakajte. Aj keď to nemusí byť vždy pravda. Ak nie ste nároční, túto možnosť poriadne zvážte. Navyše, ak ste šikovní, niektoré modely si viete jednoducho prispôsobiť. A to dokonca na nepoznanie. 

Objednávka cez špecializovanú firmu, alebo u tesára

Firiem, či živnostníkov zameraných na spracovanie a výrobu drevených výrobkov je v každom meste niekoľko. A tieto služby nepatria medzi najlacnejšie. Dokonca môžete zamieriť aj do okolitých krajín, kde vám majstri dokážu splniť vaše priania doslova a do písmena na počkanie. Na druhej strane, existuje "nikto ti nedá to, čo ti viem ja sľúbiť".

Takže v podstate, ak chcete prístrešok od firmy, musíte byť opatrní. Rovnako, ako pri všetkých iných službách. Ideálne je vsadiť na overené recenzie, či už od  známych, alebo cez internet. Takéto riešenie vzhľadom na financie bude najdrahšie, ale možno po prerátaní a zohľadnení všetkých premenných bude na náklady najefektívnejšie. 

KTORÚ MOŽNOSŤ BY STE ZVOLILI VY?
  • Postavil by som si ho svojpomocne ( 65% )

     

  • Kúpil by som už hotový (zmontovaný) kus ( 13% )

     

  • Objednal by som si ho u profesionála ( 23% )

     

Odpovedalo 324 ľudí  

Nebojte v ankete hlasovať, či dokonca vyjadriť svoje názory, alebo skúsenosti. Otvorená diskusia môže prípadným záujemcom pomôcť pri rozhodovaní.