Predpokladám, že veľa ľudí jazdiacich v okolí Bratislavy si ešte pamätá testovaciu prevádzku opancierovaného radaru na kolesách. Mohli ste ho vidieť v rôznych častiach mesta. Podľa neoficiálnych informácií bola jeho "výkonnosť" veľmi podobná, ako výkonnosť spomínaných radarov v danej oblasti v Taliansku. 

Ale vráťme sa do Talianska. Za necelé 2 týždne radary zaznamenali šialených 58 000 prekročení rýchlosti. To je zhruba 172 pokút za hodinu, čiže každých 20 sekúnd jedna. Je zrejmé, že Taliani sú horkokrvní vodiči. Najväčšie prekročenie rýchlosti bolo o 85 km/h na 50-ke. To odhalil radar v dedinke Acquetico. Má len 120 obyvateľov a vedie ňou rušná cesta. V dedinke žijú poväčšine starší ľudia. Veľmi časté tu boli nehody s chodcami, kde hlavnú rolu hrala práve rýchlosť. Aby zvýšili bezpečnosť, osadili fotoradary. Výsledky prekvapili takmer každého. V samotnej dedinke tu prekročí priemerne každý tretí vodič rýchlosť. Čo s tým? Aj keď je zrejmé, že nie je prekročenie ako prekročenie.

Malebné cestičky v Taliansku lákajú k rýchlejšej jazde predovšetkým motorkárov. Miestne úrady tvrdia, že nejde o  ekonomický krok, ale prvoradá je vyššia bezpečnosť a boj s cestnými pirátmi.

Popravde si myslím, že osadiť neoznačený radar je to najjednoduchšie, čo sa dá. Preventívny zmysel to nemá. Je to čistá represia. Som veľmi rád, že návrh osadiť desiatky radarov na Slovensku pred rokmi padol. Otázka je, kedy sa tejto myšlienky opäť chytia. Predsa peniažky do rozpočtu treba, a odkiaľ ich najľahšie získať? No predsa od občanov. Či už cez dane, odvody, pokuty... 

Zdroj: wrc.net.pl

Foto: shutterstock