Zvažovali ste kúpu elektromobilu? Štát vám chce rozhodovanie uľahčiť a zaviesť rozličné opatrenia, ktorými dá najavo, že autá na baterky budú v budúcnosti kráľmi ciest a spaľovacie motory nečaká svetlá budúcnosť.

Ministerstvo hospodárstvo v návrhu na podporu elektromobilov priamo spomína možnosť stanoviť poplatky za vstup pre vozidlá na spaľovací pohon. Jedným dýchom však úradníci dodávajú, že výnimku by mohli mať obyvatelia danej časti obce či mesta. Čo sa týka takýchto nízkoemisných zón, ide zatiaľ o prvotný návrh a na ďalšie detaily si budeme musieť počkať.

Pôvodný článok Topspeed.sk na túto tému však beztak okamžite vzbudil veľkú pozornosť a prečítali si ho mnohí z vás. Jeho súčasťou bol aj prieskum, konkrétne anketa zisťujúca názor motoristov s nasledovnou otázkou: Viete si predstaviť, že budete na Slovensku platiť za vstup do centra mesta autom?

Tu sú jej výsledky: Do našej rýchlej ankety sa zapojilo takmer 4-tisíc ľudí, v čase písania článku konkretne 3972 čitateľov Topspeed.sk. Najviac z vás sa rozhodlo pre možnosť „Určite nie“ – až 91 % hlasov. S veľkým odstupom skončila na druhom mieste možnosť „určite áno“ – 5 %. Veľmi malú podporu získali ostatné odpovede: Skôr áno – 1 %, skôr nie – 2 %, neviem sa vyjadriť – 1 %. Ukazuje sa tak, že motoristi majú na tému spravidla vyhranený názor – buď rozhodné „áno“, alebo jasné „nie“.

Čo si myslí bežný Slovák?

Anketa Topspeedu je iba rýchlym kvantitatívnym prieskumom, ktorý odzrkadľuje do veľkej miery názor ľudí so záujmom o automobily. Tí čítajú naše články prirodzene najčastejšie. Nejde teda o reprezentatívny výskum, ktorého výsledky by sa dali štatisticky uplatniť na celú populáciu Slovenska. Na druhej strane, rozdiel v prospech jednej odpovede je taký výrazný, že z výsledkov možno nepriamo odvodiť aj širší záver o tom, ako vidia podobné opatrenia ľudia žijúci na Slovensku.

Aj na základe výsledku ankety je vysoko pravdepodobné, že negatívna motivácia formou zákazov či extra poplatkov pre autá so spaľovacími motormi nemá často podporu ani u ľudí uznávajúcich potrebu riešiť klimatické problémy.

Podľa reprezentatívneho prieskumu z leta je ich pritom na Slovensku väčšina. Tri štvrtiny Slovákov uznávajú klimatickú zmenu a viac ako 75 percent obyvateľov súhlasí s tým, aby sa podporovali obnoviteľné zdroje energie, citovala výsledky výskumu agentúra TASR. Rovnako zhruba tri štvrtiny ľudí si praje väčšiu aktivitu firiem či politikov a samospráv v boji proti klimatickej zmene.