Berlín zažíva premiéru nového Smart fortwo electric drive

Berlín zažíva premiéru nového Smart fortwo electric drive

„V roku 2012 začneme veľkosériovú výrobu, potom bude elektrický smart k dispozícii všetkým záujemcom.“ Vysvetľuje predseda predstavenstva spoločnosti Daimler Dr. Zetsche. Nový smart fortwo electric drive (hneď od štartu poskytuje 30 kW/120 Nm, dojazd má do 135 km) vyrába od novembra 2009 automobilka vo francúzskom Hambachu. Úvodných prvých tisíc nových elektrosmartov sa bude ešte tohto roku využívať okrem Nemecka aj v Taliansku, Španielsku, Anglicku, Francúzsku a vo Švajčiarsku. Od druhého polroku 2010 sa začnú dodávať tiež do Spojených štátov a Kanady.

Energiu smartu najnovšej generácie dodáva lítium-iónový akumulátor (kapacita 16,5 kWh) umiestnený medzi nápravami tak, aby nezaberal miesto v kabíne alebo batožinovom priestore (i keď úprimne, Smart vám toho batožinového priestoru veľa neponúka...). Ponuka priestoru a bezpečnostná koncepcia tohto iba 2,7 metrového dvojmiestneho vozidla tak ostala i pri elektrosmarte úplne zachovaná.

O stave nabitia akumulátorov vás informuje táto dvojica budíkov

O stave nabitia akumulátorov vás informuje táto dvojica budíkov

Nabíjacie stanice od RWE umožňujú rýchle nabitie a poskytnú zaistený nabíjací výkon 22 kW na nabíjacom boxe RWE pre domácu garáž a 44 kW na verejných staniciach. Pre porovnanie – zvyčajná elektrická zásuvka v domácnosti poskytne výkon najviac 3,7 kW.  Sofistikované nabíjanie elektrosmartu cez stanicu alebo box sa dá kontrolovať a riadiť na internet napojeným osobným počítačom alebo mobilom. Žiaľ, výrobca neuvádza čas potrebný na "dotankovanie" takéhoto smartu.

zdroj: Mercedes-Benz Slovakia