Štandardizácia nárazových testov je absolútne nevyhnutná, aby sa na jej základe dali porovnávať jednotlivé modely áut férovo, za rovnakých podmienok. Je pritom nepochybne v poriadku vytvárať také podmienky, aby mali obe pohlavia rovnaké šance prežiť nehodu na cestách, a to pokiaľ možno bez ujmy na zdraví.

Ženy sú však značne opomínané, čo sa týka crash testov a figuríny nežného pohlavia sa vraj nepoužívajú v dostatočnej miere. „V prípade, že aj áno, ženské figuríny sa vyrábajú vo verzii, ktorá príliš málo odzrkadľuje anatomické špecifiká väčšiny žien,“ kritizuje rakúsky motoristický klub ÖAMTC.

V nárazových testoch sa väčšinou používajú figuríny dimenzované tak, aby zohľadňovali práve mužské telesné proporcie.

Čo sa týka žien, súčasné figuríny s výškou 152 centimetrov a hmotnosťou 54 kilogramov ich odzrkadľujú podľa ÖAMTC konkrétne iba 5 percentami.

Prídu nové figuríny?

Dopravná psychologička Marion Seidenberger si myslí, že za týchto okolností „nie je možné zbierať relevantné údaje o fyzických účinkoch nehody na väčšinu žien. Aby bolo možné generovať konkrétne a spoľahlivé dáta s cieľom reálne zvyšovať bezpečnosť áut pre ženy, musia byť vyvinuté špeciálne figuríny, ktoré by – rovnako ako v prípade mužov – reprezentovali anatómiu v rozmedzí od 50 až do 95 percent všetkých žien".

Zdroj: Krone.at