Automobilka Elona Muska začala na rôznych miestach USA ponúkať autá, ktoré síce sú prezentované ako vozidlá modelového roka 2021, lenže ich dojazd môže byť až o 12 percent nižší a to kvôli vyššiemu veku použitých článkov. Tie boli podľa dostupných informácii vyrobené už v roku 2017.

Berte už tento detail ako dôkaz, že batérie vekom jednoducho degradujú, a to nie zanedbateľným spôsobom. Ak totiž po štyroch rokoch klesne automobilkou udávaný dojazd o dvanásť percent, po ďalších štyroch rokoch to kľudne môže byť (odhadom) nezanedbateľná štvrtina z pôvodne udávanej hodnoty. Bežný majiteľ si auto necháva určite dlhšie ako 4 roky, a tak je spomínaný skrátený akčný rádius určite nemalý.

Ako bude vyzerať záruka?

Tesla štandardne ponúka záruku na akumulátory buď 8 rokov alebo 160 tisíc kilometrov. Ak vám teda predá batérie staré štyri roky s 88-percentnou kapacitou, máte už len štvorročnú záruku alebo stále osem rokov? To keby sme tušili. Automobilka tieto detaily jednoducho nešpecifikuje, takže si zákazníci budú musieť dávať pozor, čo kupujú a minimálne by sa mali informovať, ako chce Tesla tento problém riešiť. Z jej stránok sa to totiž nedozviete.

A spomínaná zľava? Tesla na Model 3 so štvorročnou batériou a kapacitou, ktorá môže byť zredukovaná až o dvanásť percent, ponúka cenu zníženú zhruba o 1570 dolárov, teda v prepočte o necelých 1400 eur. Oplatí sa vôbec niečo podobné v prípade položky takej drahej, ako je nové auto? Nemáme ten dojem.

Ak by ste sa rozhodli takéto auto kúpiť, majte na pamäti, že práve akumulátor je achillovou pätou elektromobilu. Akokoľvek jednoduchý a bezúdržbový je elektrický motor, tak práve zásobník energie je tým najchúlostivejším miestom celého hnacieho traktu. Aj preto sa vyššie spomínaná kúpa nemusí vôbec oplatiť.

Zdroj: jalopnik.com